1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Dünya Bankası, Türkiye yeşil ihracatına 600 milyon euro kredi

Dünya Bankası, Türkiye yeşil ihracatına 600 milyon euro kredi

Dünya Bankası, Türk ihracatçıların üretimlerinden kaynaklanan karbon emisyonlarının azaltımını destekleyecek 650 milyon dolarlık kredi garantisini 23 Şubat 2024 tarihi itibarıyla onayladı.

Dünya Bankası, Türkiye yeşil ihracatına 600 milyon euro kredi

Enerji Günlüğü - Dünya Bankası, Türkiye Yeşil İhracat Projesi kapsamında karbon emisyonlarını azaltıcı, yeşil ve iklim dostu projelere yatırım yapacak ihracatçılara kullandırılmak üzere hazırlanan 600 milyon euroluk kredi garantisi paketini onayladı.

Dünya Bankası, onaylanan 650 milyon dolarlık kredi garantisi, Türk ihracatçıların rekabet güçlerini ve ihracat pazarlarını koruyabilmeleri için üretim süreçlerinden kaynaklanan karbon emisyonlarının azaltılmasının desteklenmesi amacıyla kullanılacağını açıkladı. 

PROJENİN KAPSAMI

Bu kapsamda yürütülecek Türkiye Yeşil İhracat Projesi, makine, ekipman, ısıtma ve soğutma sistemlerinin geliştirilmesi ve atıkların azaltılması veya geri dönüştürülmesi gibi yeşil ve iklime uyumlu çözümlere yatırım yapacak ihracatçılara uygun maliyetli ve uzun vadeli finansman sağlanmasına yardımcı olacak.

 

Önceki ve Sonraki Haberler