1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Dünya petrol keşiflerinde rekor düşüş

Dünya petrol keşiflerinde rekor düşüş

Enerji Günlüğü – Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş nedeniyle 2016 yılında petrol keşifleri 2,4 milyar varile düştü.Uluslararası Enerji Ajansı'na...

Dünya petrol keşiflerinde rekor düşüş

Enerji Günlüğü – Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş nedeniyle 2016 yılında petrol keşifleri 2,4 milyar varile düştü.

Uluslararası Enerji Ajansı'na (IEA) göre, şirketlerin harcama kısması nedeniyle 2016'da küresel petrol keşfi rekor düzeyde azaldı. Geçtiğimiz 15 yıl boyunca yılda ortalama 9 milyar ile karşılaştırıldığında, 2016'da petrol keşifleri 2,4 milyar varile düştü. IEA, keskin düşüşte düşük petrol fiyatları nedeniyle yatırım harcamalarının düşmesinin etkili olduğunu belirtti. IAE ayrıca 2017'de de harcamaların düşmesini bekliyor. 

IEA onaylanan geleneksel petrol projelerinin ise 70 yılın en düşük seviyesine düştüğünü belirtti. Geçen yıl geleneksel proje onaylanma hacmi 4,7 milyar varile düştü. Bir önceki yıldan % 30 daha az olan bu oran 1940'lardan beri en düşük seviye. . IEA düşük yatırım oranının arzda sıkılaşmayı getireceği uyarısını yaptı.

IEA bunun yanında Venezuela gibi bazı petrol üreten ülkelerde coğrafik risklerin olduğunu da vurguladı. IEA gelecek beş yılda küresel talebin yıllık 1,2 milyon varil/gün büyüyeceğini tahmin ediyor. 

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler