1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Dünya Su Günü’nün bu yılki teması ‘suyun değeri’ 

Dünya Su Günü’nün bu yılki teması ‘suyun değeri’ 

22 Mart Dünya Su Günü’nde bu yılın teması ‘suyun değeri’ olarak belirlendi.

Dünya Su Günü’nün bu yılki teması ‘suyun değeri’ 

Enerji Günlüğü - 22 Mart Dünya Su Günü’nde bu yılın teması ‘suyun değeri’ olarak belirlendi.

Bugün 22 Mart 2021 Dünya Su Günü. Her yıl farklı bir tema ile gerçekleştirilen Dünya Su Günü’nün bu yılki teması ‘suyun değeri’ olarak belirlendi. İklim değişikliğiyle kapıyı çalan susuzluk ve kuraklığa dikkat çekilerek, suyun değerinin anlaşılmasının aciliyeti gündemde.

1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ilan edilen Dünya Su Günü her yıl 22 Mart'ta kutlanıyor. Dünya Su Günü, giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasının sağlanmasında teşvik olması amacıyla bu isme bir gün adamak anlamında oluşturuldu.

TÜRKİYE SU FAKİRİ OLMA YOLUNDA

Türkiye de artan nüfus ve büyüyen kentler nedeniyle su riskiyle karşı karşıya. İklim krizinin de etkisi ile su fakiri olma yolunda ilerliyor.

Dünyadaki toplam 1,4 milyar kilometreküp suyun yüzde 97,5'i okyanuslarda ve denizlerde tuzlu su, yüzde 2,5'i ise nehir ve göllerde tatlı su olarak yer alıyor. Az olan tatlı su kaynaklarının da yüzde 90'ı kutuplarda ve yer altında bulunuyor. Aşırı nüfus artışı, kontrolsüz sanayileşme, plansız kentleşme ve kirlilik, zaten sınırlı olan su kaynakları üzerindeki baskıyı giderek artırıyor. Etkileri hissedilir derecede artan küresel ısınma ve iklim değişikliği de tatlı su kaynakları üzerinde ilave strese sebep oluyor.

 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler