1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Dünyanın dörtte biri aşırı derecede susuzluk çekiyor

Dünyanın dörtte biri aşırı derecede susuzluk çekiyor

Dünya nüfusunun dörtte birinin aşırı derecede susuzluk çektiği ve Türkiye’nin yüksek derecede su sıkıntısı çeken ülkeler arasında 32’nci sırada yer aldığı kaydedildi.

Dünyanın dörtte biri aşırı derecede susuzluk çekiyor

Enerji Günlüğü - Dünya nüfusunun dörtte birinin aşırı derecede susuzluk çektiği ve Türkiye’nin yüksek derecede su sıkıntısı çeken ülkeler arasında 32’nci sırada yer aldığı kaydedildi.

Su temini ve klima teknolojileri alanında çalışmalar yürüten Alman pompa ve pompa sistemleri üreticisi Wilo, Dünya Su Günü kapsamında suyun hayatımızdaki önemi ve su kaynaklarının korunması konusuna dikkat çekti. Dünya Doğal Kaynaklar Enstitüsü’nün (WRI) araştırmasına göre dünya nüfusunun en az dörtte birinin aşırı derecede susuzluk çektiğini ve birçok ülkede çeşme suyu dahi verilemeyecek derecede kuraklık yaşandığını vurgulayan Wilo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Ürek, Dünya Sağlık Örgütü’nün Raporu’na göre ise yaklaşık 159 milyon insanın içme suyunu su birikintileri ve yüzey sularından topladığı bilgisini paylaştı. Birleşmiş Milletler Dünya Su Gelişme Raporu’nda 2 milyar insanın temiz suya erişme noktasında sıkıntı yaşadığının açıklandığını aktaran Ürek, Wilo olarak herkesin temiz suya kolaylıkla ulaşabileceği bir dünya için suya ve geleceğe yön verme hedefiyle yol aldıklarının altını çizdi.   

TÜRKİYE 32. SIRADA

Dünya Doğal Kaynaklar Enstitüsü (WRI) tarafından hazırlanan su riski atlasına göre Türkiye’nin yüksek derecede su sıkıntısı çeken ülkeler arasında 32’nci sırada yer aldığını ifade eden Ürek, “WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) Türkiye’nin verilerine göre ise ülkemizde 50 yılda 3 Van Gölü büyüklüğünde, yani yaklaşık 1,3 milyon hektar sulak alan kaybı yaşandı. Bugün tatlı su kaynaklarımızın yüzde 74’ü tarımda, yüzde 15’i evsel kullanımda ve yüzde 11’i de sanayide kullanılıyor” dedi. 

100 MİLYON İNSANA TEMİZ SU ERİŞİMİ

Wilo’nun dünya kaynaklarına sahip çıkmayı ve ileri teknolojisini bu yönde kullanarak toplumların refahına katkı sağlamayı misyon edinmiş bir marka olduğunu belirten Ürek, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her zaman hayatın temeli olan suyun ve enerji kaynaklarının korunması konusuna yüksek sorumluluk duyarak suya ve geleceğe yön verme hedefimizle yolumuza devam edeceğiz. Bu kapsamda Wilo’nun ofis ve fabrikalarındaki içme suyu tüketimini yüzde 20 azaltıyoruz. Dünya genelinde 100 milyon insanın temiz suya daha iyi şartlarda erişmesini sağlıyoruz. Elektrik şebekesine bağlı olmayan kurak bölgelerde kendi kendine yetebilen ve su tedariği sağlayan güneş enerjili sondaj pompalarımız ve kaynak verimliliğinde öncü yapay zekalı pompalarımız başta olmak üzere yüksek teknolojiye sahip tüm inovatif ürünlerimizle her geçen gün daha fazla insanın temiz suya daha kolay erişimini sağlayacağız” diyerek sözlerini tamamladı. 

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler