1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Dünyanın en sürdürülebilir beyaz eşyacısı Arçelik

Dünyanın en sürdürülebilir beyaz eşyacısı Arçelik

Arçelik, Kanada merkezli Corporate Knights’ın “Global 100 Most Sustainable Corporations in the World” çalışmasında 34’üncü oldu ve dünyanın en sürdürülebilir beyaz eşya ve ev aletleri şirketi seçildi.

Dünyanın en sürdürülebilir beyaz eşyacısı Arçelik

Enerji Günlüğü - Arçelik, Kanada merkezli Corporate Knights’ın “Global 100 Most Sustainable Corporations in the World” çalışmasında 34’üncü oldu ve dünyanın en sürdürülebilir beyaz eşya ve ev aletleri şirketi seçildi.

Kanada merkezli sürdürülebilirlik araştırmaları ve medya şirketi Knights, 2005 yılından bu yana yayınladığı Dünyanın En Sürdürülebilir 100 Şirketi listesinin yenisini açıkladı. Global 100 Most Sustainable Corporations in the World 2021 listesinde Türkiye’den sadece Arçelik girdi. Listede 34’üncü sırada yer alan Arçelik aynı zamanda dünyanın en sürdürülebilir beyaz eşya ve ev aletleri şirketi seçildi.

25 KRİTERE GÖRE BELİRLENİYOR

Sürdürülebilir üretim ve iş modellerini odağına alan Corporate Knights’ın 2021 listesi hazırlanırken her şirket, çevresel, sosyal ve yönetişime ilişkin (Enviromental, Social, Governance-ESG) kapsamında 25 farklı performans kriteri ile değerlendirildi. Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi gibi global bir endeksleme modeli ile oluşturulan listede kurumlar, çevre yönetimi, kaynak yönetimi, çalışan yönetimi ve finansa kadar farklı alt başlıklarda derecelendiriliyor.

KARBON NÖTR ŞİRKET

Arçelik, sürdürülebilirlik çalışmaları çerçevesinde önemli kilometre taşlarına imza attı. Kendi karbon kredisi ile 2019 ve 2020 yıllarında küresel üretimde karbon nötr olmayı başaran şirket, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'nde 2. kez Dayanıklı Ev Ürünleri kategorisinde "Sektör Lideri" seçildi. Arçelik'in 2030 sera gazı emisyon azaltım hedefleri, Paris Anlaşması'nın “2 ° C'nin çok altında” hedefi doğrultusunda Science Based Targets Initiative (SBTi) tarafından onaylandı.