1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Dünyanın ikinci büyük doğalgaz sahasına dev yatırım

Dünyanın ikinci büyük doğalgaz sahasına dev yatırım

Enerji Günlüğü - Türkmenistan'da bulunan dünyanın 2. büyük doğalgaz sahasındaki çalışmalar hızlandırılıyor. Türkmen yönetimi, Galkınış olarak...

Dünyanın ikinci büyük doğalgaz sahasına dev yatırım

Enerji Günlüğü - Türkmenistan'da bulunan dünyanın 2. büyük doğalgaz sahasındaki çalışmalar hızlandırılıyor. Türkmen yönetimi, Galkınış olarak adlandırdığı sahanın işletmeye açılması için 9.7 milyar dolarlık yatırımı gözden çıkardı. İngiliz bağımsız denetleme şirketi Gaffney Cline & Associates'in verilerine göre, ülkenin Mari vilayetinde yer alan Galkınış sahasının doğalgaz rezervi 26.2 trilyon metreküp. Bu sahada, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Güney Kore şirketleri faaliyet gösteriyor.

BAE'nin Petrofac şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ayman Afsari'yi kabul eden Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, doğalgaz ihraç yollarını çeşitlendirmek istediklerini ve bu bağlamda yeni yatakların bulunması, araştırılması ve sanayiye kazandırılması için yoğun çaba gösterileceğini söyledi. 2007 yılında bulunan Galkınış sahasının doğalgaz rezervinin 26 trilyon 200 milyar metreküp olduğunu söyleyen Türkmen lider, sahip oldukları enerji kaynaklarını dünya piyasasına ulaştırmakta kararlı olduklarını ifade etti. Petrofac şirketi gaz sahasını geliştirme projesi kapsamında 10 milyar metreküp doğalgazı arıtma tesisi ve 20 milyar metreküplük gazın tedariki projelerine üslendi. Şirketin üslendiği projelerin bedeli 4 milyar doları buluyor.

Önceki ve Sonraki Haberler