1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. EBRD’den QNB Finansleasing’e enerji verimliliği kredisi

EBRD’den QNB Finansleasing’e enerji verimliliği kredisi

Enerji Günlüğü - Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’deki KOBİ’lerin enerji verimliliği yatırımları için finansal kiralama finansmanlarında...

EBRD’den QNB Finansleasing’e enerji verimliliği kredisi

Enerji Günlüğü - Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’deki KOBİ’lerin enerji verimliliği yatırımları için finansal kiralama finansmanlarında kullanılmak amacıyla QNB Finansleasing’e 25 milyon Euro değerinde kredi sağladı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) finansmana olan erişimini genişletmek amacıyla QNB Finansbank’ın iştiraklerinden QNB Finansleasing’e 25 milyon Euro değerinde kredi sağladı.

Ticari bankalara ve finansal kiralama şirketleri ile kamu sektörüne 400 milyon Euro değerinde finansman sağlanmasını öngören Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı’nın üçüncü fazı kapsamında verilen kredi, enerji verimliliği yatırımları için finansal kiralama finansmanlarında kullanılacak.

EBRD Birinci Başkan Yardımcısı Jürgen Rigterink, Türkiye’de gerçekleşen imza töreninde yaptığı değerlendirmede, “QNB Finansleasing’e sağladığımız finansman; Türk şirketlerini kaynak verimliliği sunan ekipman kurulumu, maliyet tasarrufu açısından kayda değer kârlar elde etme, enerji ve kapasite maliyetlerinin engellenmesi ve emisyon düzeylerinin düşürülmesi gibi konularda teşvik edecek.Yerel işletmelerin finansal ihtiyaçlarına yönelik özellikle verimli bir araç olan finansal kiralama, kesin alıma karşı cazip bir alternatif sunan yüksek teknolojili ekipmanlar gibi sermaye yatırımları için finansman sağlamanın mükemmel bir yoludur” dedi.

QNB Finansleasing Genel Müdürü Metin Karabiber de, şunları ekledi: “EBRD ile ilk kez çalışıyoruz. Bu önemli ortaklık, KOBİ müşterilerimizin yenilenebilir enerji yatırımlarını finanse etmemizi sağlayacak. Türkiye’deki kaynak verimliliğini genişletmeye yardımcı olan finansman, aynı zamanda müşterilerin uzun vadeli fonlardan yararlanmasına ve maliyetlerini düşürmesine olanak tanıyacak.”

Önceki ve Sonraki Haberler