1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. BİYOKÜTLE

  4. EGEPLASDER geri dönüşüm için Eğitim Bakanlığına çağrı yaptı

EGEPLASDER geri dönüşüm için Eğitim Bakanlığına çağrı yaptı

Ege Plastik Sanayicileri Derneği, Milli Eğitim Bakanlığı’na ilk ve ortaokullarda atıkların geri dönüşümü ve ayrıştırılması üzerine eğitim verilmesine ilişkin öneride bulundu.

EGEPLASDER geri dönüşüm için Eğitim Bakanlığına çağrı yaptı

Enerji Günlüğü - Ege Plastik Sanayicileri Derneği Başkanı, ilk ve ortaokullarda yeni eğitim öğretim yılı başlarken, okullarda atıkların kaynağında ayrıştırılmasını ve geri dönüşümünün okullarda ders olarak okutulmasını önerdi.

Ege Plastik Sanayicileri Derneği (EGEPLASDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Başkan Yardımcısı Şener Gençer, Milli Eğitim Bakanlığı’na geri dönüşüm hususunda bir öneride bulunduklarını belirterek, 6-12 yaş arasındaki çocukların atıkların kaynağında ayrıştırılması bilinci kazanmaları halinde, yaşamları boyunca duyarlı birer yurttaş olacaklarını söyledi.

“ÇOCUKLAR BİLİNÇLENİRSE İŞİMİZ ÇOK KOLAYLAŞACAK”

Geri dönüşüm bilincinin gelişmesinde çocukların eğitiminin taşıdığı önemi yıllardır vurguladıklarını belirten Gençer, “Ülkemizde çok güçlü ve teknolojik altyapısı her geçen gün gelişen bir geri dönüşüm sektörü bulunuyor. Her türlü atığı geri dönüştürebilme kabiliyetine sahip sanayicilerimiz, ülkemiz ekonomisine ham madde üreterek ciddi katma değer ve istihdam yaratıyor. Çocuklarımız, ayrıştırmadan çöpe attıkları her türlü atığın, ülkemizin ithalata daha fazla bağımlı olması anlamına geldiğini öğrenmeliler. Bu bilinci çocuklarımıza aşıladığımızda işimiz çok daha kolaylaşacak.” dedi.

“ANNE VE BABALAR ÇOCUKLARINI EĞİTEMEZ, ÇOCUKLAR ANNE VE BABALARINI EĞİTECEK”

Atıkların kaynağında ayrıştırılması konusunda toplumsal bilinç ve farkındalığın hayati önem taşıdığını sözlerine ekleyen EGEPLASDER Başkanı Şener Gençer, senelerdir bu konuda yaptıkları değerlendirmelerde “Anne ve babalar çocuklarını eğitemez, çocuklar anne ve babalarını eğitecek” söylemini ön plana çıkardıklarını kaydetti. Gençer sözlerine, “Plastikte 1 birim geri kazanılmış malzeme ile 1 birim orijinal malzemenin elde edilmesi arasında 8 kat enerji ihtiyacı farkı vardır. Yeşil Mutabakat sürecinde ülkeler, geri dönüşüm sektörüne çok daha fazla önem vermek zorundadır. Vatandaşlarımızın, sadece plastik atıkların değil, her türlü evsel ve endüstriyel atıkların birer milli servet olduğunun bilincinde olması gerekmektedir” şeklinde devam etti.

“ULUSAL EYLEM PLANI ETRAFINDA BİRLEŞİLMELİ”

2050 yılında dünya üzerinde kullanılan plastiklerin yüzde 60’ının geri dönüşüm kaynaklı olacağı varsayımında bulunan Şener Gençer, şunları aktardı:

“Türkiye’de başta yerel yönetimler olmak üzere atık yönetiminin tüm paydaşlarının Ulusal Eylem Planı etrafında birleşmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Bunun için ilk olarak Milli Eğitim Bakanlığı’mıza çağrıda bulunuyoruz. İlk ve orta dereceli okullarımızdaki çocuklarımıza bu bilincin kazandırılması için en azından haftada bir saatlik geri dönüşüm dersi müfredata girmelidir”.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler