1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Ekim’de 39 santrale 211 milyon lira kapasite desteği verildi

Ekim’de 39 santrale 211 milyon lira kapasite desteği verildi

TEİAŞ, Ekim’de piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 39 kömür, gaz ve hidroelektrik santraline 211 milyon 329 bin 328 TL kapasite ödemesi yapacak.

Ekim’de 39 santrale 211 milyon lira kapasite desteği verildi

Enerji Günlüğü - TEİAŞ, Ekim’de piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 39 kömür, gaz ve hidroelektrik santraline 211 milyon 329 bin 328 TL kapasite ödemesi yapacak.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), 2020 yılı Ekim ayına ilişkin 'Kapasite Mekanizması Ödeme Listesi'ni yayınlandı. Buna göre, 45 elektrik üretim santralinden 39'una Ekim ayı için toplam 211 milyon 329 bin 328 TL ödeme gerçekleştirilecek. Bir önceki ay kapasite mekanizması kapsamında 111 milyon 697 bin 889 TL ödeme yapılmıştı.

Kapasite desteği alan santrallerin 15’i yerli kömür yakıtlı termik santral, 2’si yerli ve ithal kömür yakıtlı termik santral, 14’ü doğalgaz yakıtlı elektrik santrali ve 8’i de hidroelektrik santrali.

EN YÜKSEK ÖDEME YERLİ KÖMÜR YAKAN TERMİK SANTRALLERE

En yüksek ödeme 13 milyon 301 bin 516 TL ile Soma Termik Santral Elektrik Üretim'e yapılacak. Bu şirketi, 12 milyon 7696 bin 902'şer TL ödemeyle Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret ve Yatağan Termik Enerji Üretim izliyor.

Türkiye'nin elektrik üretim altyapısı açısından kritik öneme sahip olsa da piyasa şartlarında ayakta kalmakta zorlanan santrallere sağlanan kapasite mekanizması desteği, santrallere yaptıkları üretimden bağımsız olarak, kurulu kapasiteleri oranında bir ödeme yapılmasını düzenliyor. Kurulu güç, yani megavat (MW) başına ödeme tutarları, doğalgaz, hidroelektrik ve kömür santrallerinde farklı farklı belirlenmiş durumda. Bu desteklerden, yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleme mekanizması (YEKDEM) kapsamı dışında kalan hidroelektrik santraller ile yerli kömür yakan termik santrallerin yanında, sistem dengeleyici karakterleri nedeniyle ithal yakıt kullanmasına rağmen bazı doğalgaz çevrim santralleri de yararlanıyor. İlgili santrallere, piyasa şartlarında maliyetleri tutturup üretim yapamasalar bile aylık olarak belli miktarda kapasite mekanizması ödemesi yapılıyor. 

Enerji Günlüğü 

 

Önceki ve Sonraki Haberler