1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Ekim’de enerji üretim maliyeti yüzde 3 azaldı

Ekim’de enerji üretim maliyeti yüzde 3 azaldı

Türkiye’de enerji üretim maliyeti Ekim ayında bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 3 oranında azaldı.

Ekim’de enerji üretim maliyeti yüzde 3 azaldı

Enerji Günlüğü - Türkiye’de enerji üretim maliyeti Ekim ayında bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 3 oranında azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 yılı Ekim ayı Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) verilerine göre, ana sanayi gruplarından enerji üretim fiyatları 2020 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre % 2,84 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre %2,88 oranında azaldı.

ELEKTRİK VE GAZ SEKTÖRÜNDE MALİYETLER YÜZDE 3 AZALDI

TÜİK Yurt içi üretici fiyat endeksine göre (Yİ-ÜFE) Ekim ayında sanayinin dört sektöründen biri olan elektrik, gaz üretim ve dağıtımı sektöründe üretim maliyetleri bir önceki yılın Ekim ayına göre %1,62  azalırken, bir önceki aya göre %2,39 arttı. 

Yıllık en fazla azalış %11,05 ile ham petrol ve doğal gaz, %8,85 ile kok ve rafine petrol ürünleri olarak gerçekleşti. Aylık en fazla azalış da %6,09 ile ham petrol ve doğalgaz alt sektöründe yaşandı. Buna karşılık kok ve rafine petrol ürünleri %5,87 ile endekslerin en fazla arttığı alt sektörlerden biri oldu.

Sanayinin diğer sektörlerinden madencilik ve taşocakçılığı sektöründe üretim fiyatları bir önceki yıla göre %17,01 ve su temini sektöründe %12,49 oranında arttı. 

Ayrıca kömür ve linyit üretim maliyetleri %5,06 artarken, ham petrol ve doğalgaz üretim maliyetleri %11,05 oranında azaldı. Elektrik teçhizat üretimi maliyetleri de %22,71 oranında yükseldi.

Enerji Günlüğü

 

Önceki ve Sonraki Haberler