1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Eksim Enerji 2 santrale 22 türbin ekleyecek

Eksim Enerji 2 santrale 22 türbin ekleyecek

Eksim Enerji, Geyve RES’de 98 MW ve Silivri RES’de 52 MW olmak üzere toplam 150 MW kapasite artışı yapacak. Toplam 22 türbinden oluşacak ilave kapasite için Nordex türbinleri kullanılacak. 

Eksim Enerji 2 santrale 22 türbin ekleyecek

Enerji Günlüğü - Eksim Holding’in yüzde 100 yenilenebilir enerji şirketi Eksim Enerji, Geyve ve Silivri rüzgar santrallerinde kapasite artışı amacıyla 22 adet türbin tedariki için Alman türbin üreticisi Nordex ile anlaşma sağladı. Anlaşma 10 senelik türbin bakım ve onarım hizmeti olan “Premium Service” hizmetini de kapsıyor.

Anlaşma kapsamında Sakarya’da bulunan 50 MW kurulu güce sahip Geyve RES’in kapasitesi 98 MW, İstanbul’da bulunan 63 MW kurulu güce sahip Silivri RES’in kapasitesi ise 52 MW artırılacak. Kapasite artışı için Geyve RES’de 14 adet, Silivri RES’de ise 8 adet N163/6.X model türbin kullanılacak.

Nordex’in Türkiye’deki ilk ısıtmalı kanatlarına sahip türbinlerinin kullanılacağı Geyve RES’de kapasite artışı 2023 yılında, Silivri RES’de ise 2024 yılında devreye alınacak. 

Kapasite artışları  devam edecek

Eksim Enerji Genel Müdürü Sabahattin Er, yenilenebilir enerji üretiminde rüzgar ve güneş enerjisi odaklı olarak büyümeye devam edeceklerini belirterek, “Önümüzdeki dönemde diğer rüzgar santral sahalarımızda  kapasite tahsisi sağlanan yaklaşık 50 MW proje hayata geçecektir. Eksim Enerji olarak  YEKA RES-3 yarışmalarından kazandığımız 260 MW kapasitemizi de en hızlı şekilde devreye almak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Mevcut portföyümüz tamamlandığında yurt içinde yaklaşık 925 MW rüzgar kapasitesine ulaşmış olacağız. Bunun dışında Türkiye’de ve yurt dışında yeni projeler geliştirilmesiyle ilgili araştırmalarımız da devam ediyor” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler