1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. ELDER’den elektrik faturalarında usulsüzlüğe ilişkin açıklama

ELDER’den elektrik faturalarında usulsüzlüğe ilişkin açıklama

Enerji Günlüğü - Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER), Ocak ayı itibari ile geçerli olacak tarifenin Aralık ayı tüketimlerine yansıtılmasının...

ELDER’den elektrik faturalarında usulsüzlüğe ilişkin açıklama

Enerji Günlüğü - Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER), Ocak ayı itibari ile geçerli olacak tarifenin Aralık ayı tüketimlerine yansıtılmasının yasal olarak mümkün olmadığını açıkladı. 

Elektrik dağıtım şirketlerinin çatı kuruluşu Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER), basında yer alan Ocak ayı itibari ile geçerli olacak tarifenin Aralık ayı tüketimlerine yansıtıldığına ilişkin haberlere ilişkin bir açıklama yayınladı. Böyle bir durumun yasal olarak mümkün olmadığı belirtilen ELDER açıklamasında, tereddütü olan vatandaşların EPDK'nın sayfasından faturalarını kontrol edebilecekleri ifade edildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Her defasında altını çizdiğimiz bir konu var ki son yapılan bazı haberlerden sonra bir kez daha vurgulamakta yarar görüyoruz. Elektrik faturaları ve elektrik fiyatı konusu elektrik dağıtım şirketlerinin sorumluluğunda olan bir konu değildir. Dağıtım şirketleri olarak biz elektrik satmıyor dağıtıyoruz. Hane ve işyerlerindeki elektriğin satışını perakende şirketleri yapmaktadır. Belirlenen elektrik tarifeleri üzerinden perakende şirketleri elektriğin tüketicilere satışını gerçekleştirir ve fatura edilir tüketici olarak kullandığımız elektriğin bedelini ilgili perakende şirketine öderiz… Bu süreçte dağıtım şirketlerinin rolü elektrik sayaçlarını okumak ve aylık tüketimleri perakende şirketlerine bildirmektir. Dağıtım şirketlerinin asli işi evlerimize işyerlerimize ülkemizin dört bir köşesine elektriği ulaştırmak, bunun için gerekli yatırımları yapmaktır. EPDK tarafından yapılan açıklamada da belirtildiği üzere Ocak ayı itibari ile geçerli olacak tarifenin Aralık ayı tüketimlerine yansıtılması yasal olarak mümkün değildir. Faturanın Aralık ayındaki kısmı 2017 tarifelerinden, Ocak ayındaki kısmı 2018 tarifelerinden hesaplanarak tüketiciye yansıtılmaktadır. Bu hesaplamaların nasıl yapılacağı da Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği ile düzenlenmiştir.” 

TEREDDÜTÜ OLANLAR FATURALARINI KONTROL EDEBİLİR

Halkın bu konuda endişe yaşamasını gerektirecek bir sebep olmadığı vurgulanan açıklamada, “Tereddütü olan kullanıcıların Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) web sayfasında http://www.epdk.org.tr/TR/Tuketici/Elektrik/FaturaHesaplama adresine ulaşarak faturasını kontrol edebileceklerini belirtmek isteriz. Sayaçların okumasını gerçekleştiren taraf olarak biz elektrik dağıtım şirketleri de, vatandaşlarımızla bu konuyla ilgili her türlü bilgiyi paylaşmaya hazır olduğumuzu kamuoyunun bilgisine sunarız. Günlük hayatımızın vazgeçilmezi olan elektrikle ilgili böylesine önemli bir konunun iletişiminde tüm tarafların daha hassas davranacağına inanıyoruz.” denildi.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler