1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Elektrik borsasında Şubat krizinin zararı silindi

Elektrik borsasında Şubat krizinin zararı silindi

Enerji Günlüğü - Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) elektrik borsasında beyaz sayfa açtı... Ağır kış şartlarının yaşandığı Şubat ayında...

Elektrik borsasında Şubat krizinin zararı silindi

Enerji Günlüğü - Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) elektrik borsasında beyaz sayfa açtı... Ağır kış şartlarının yaşandığı Şubat ayında fiyatların tavan yapması yüzünden serbest tüketici elektrik piyasasında pek çok katılımcı firmayı zor durumda bırakan zarar oluşumları, EPDK kararıyla silindi. Elektrik Piyasası İşletme Dairesi Başkanlığı tarafından piyasa katılımcılarına yapılan duyuruda, "Şubat 2012 ayında doğalgaz arzında yaşanan kriz nedeniyle, Şubat 2012 fatura dönemi dengesizlik miktarları ve aynı dönem için hesaplanan ortalama sistem marjinal fiyatı EPDK'nın 26 Mart 2012 tarih ve 25068 sayılı yazısı gereğince katılımcılara ait dengesizlik teminatları hesabına dahil edilmeyecektir" denildi.

NE OLMUŞTU?
Şubat ayında, Batı Hattı'ndan gelen gaz miktarındaki aşırı düşüş nedeniyle doğalgazla çalışan elektrik santrallerinin gazı kesilmişti. Bunun üzerine, elektrik kesintileri artmış, o dönemki adı Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi olan serbest tüketici elektrik piyasasında (elektrik borsası) megavat başına elektrik uzlaşma fiyatları 2 bin liralık tavan seviyeye ulaşmıştı. Bu yükseliş, pek çok katılımcı firmanın teminatını eritmiş, çok sayıda oyuncunun taahhütlerini yerine getirememesine yol açmıştı. Mevzuat gereği, taahhüt yetersizliği nedeniyle oluşan zarar, diğer katılımcı firmaların hesabına zarar olarak yansıtılmıştı... İzleyen günlerde Elektrik Piyasaları İşletme Daire Başkanlığı, teminat miktarı, taahhütlerini aşan borsadaki pek çok katılımcıyı, teminat tutarlarını yasal seviyeye yükseltmezlerse, sistem dışında bırakacağını duyurmuştu. Bu süreçte de teminatını tamamlayamayan bazı katılımcılar borsa dışında kalmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler