1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Elektrik dağıtım şirketlerinde temsil gideri belirsizliği

Elektrik dağıtım şirketlerinde temsil gideri belirsizliği

Elektrik dağıtım şirketlerinin bütçelerinde temsil, ağırlama, reklam ve sponsorluk giderleri ifadeleri yer almayacak. EPDK, bu tür harcamaların hangi kalemlerin altında yer alacağını ve nasıl finanse edileceğini ise muğlak bıraktı.  

Elektrik dağıtım şirketlerinde temsil gideri belirsizliği

Enerji Günlüğü - Elektrik dağıtım şirketlerinin bütçelerinde temsil, ağırlama, reklam ve sponsorluk giderleri ifadeleri yer almayacak. EPDK, bu tür harcamaların hangi kalemlerin altında yer alacağını ve nasıl finanse edileceğini ise muğlak bıraktı.  

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz; yeni tarife dönemine yönelik yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalar yaptı. EPDK’nın beş yıllık yeni tarife dönemi çalışmalarını tamamladığını hatırlatan Başkan Yılmaz, 2021-2015 dönemine ilişkin tarife hesaplamalarında 2016-2020 döneminde yer alan maliyetlerin ve vatandaşa hizmeti etkileyecek kalite faktörlerinin gözden geçirildiğini söyledi.

ÖNCELİK TÜKETİCİYE KALİTELİ HİZMET 

EPDK  Başkanı Mustafa Yılmaz, yeni tarife dönemine ilişkin çalışmalar sırasında şebeke kalitesinin arttırılması ve kesintilerin tamamen ortadan kaldırılması, kayıp kaçakla mücadelede hedeflere ulaşılmasının amaçlandığını vurguladı. Bu amaçla bakım ve onarım faaliyetlerinin arttırılması, doğru ve etkin yatırımlar yapılması, istihdamın arttırılması kapsamında yeni yol haritasının belirlendiğini anlatan EPDK Başkanı: “Yeni dönemde öncelik tüketicilerimize kaliteli hizmet sunmak. Dağıtım şirketleri kaliteli hizmet sunduğu ölçüde gelir kazanacak. Tüketiciyi üzen, kaliteli hizmet vermeyen ise gelir kaybına uğrayacak” dedi. 

"TEMSİL GİDERİ YANLIŞ AKSETTİRİLDİ"

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, geçtiğimiz hafta medyada gündeme gelen elektrik dağıtım şirketlerinin dağıtım gelirlerine ilişkin tebliğe de değindi. Başkan Yılmaz, Tebliğ'de yer alan temsil ağırlama gideri konusunun "bazı çevreler" tarafından kamuoyuna yanlış aksettirildiğini ve konunun siyaset malzemesi haline getirildiğini vurguladı.

"KALEM EKLEMEDİK, LİMİT KOYDUK"

Söz konusu tebliğ ile EPDK'nın zam ya da bir fiyat artışı yapmadığının altını çizen Mustafa Yılmaz, "Temsil ağırlama gideri ve tebliğde yer alan diğer kalemler; 2011 ve 2016’da yayımlanan tebliğlerde ve dağıtım hizmetlerinin başladığı dönemden bu yana,  hatta özelleştirme öncesinde dahi tarife hesaplarında yer alan, mali mevzuatta bulunan giderler. Yani kesinlikle tarifelere yeni bir kalemin eklenmesi söz konusu değildi ve biz EPDK olarak bu kalemlere sınırlama, limit getirmiştik” dedi. 

"İŞİN ASLINI BİLEN DE SİYASET YAPTI"

Mustafa Yılmaz, tarife gelirleriyle ilgili işin doğrusunu ve teknik boyutunu bilen kişilerin bile konuyu eksik ve yanlış aktarıp siyaset malzemesi yaparak, vatandaşın EPDK’ya ve enerji sektörüne duyduğu güveni zedeleyecek yönde açıklamalar yaptığıno savundu. Yaşananların kendilerini üzdüğünü vurgulayan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz şöyle dedi: "Tüketicilerimizin hakkına halel getirecek bir adım atmamız asla söz konusu değildir. Sektörümüze yönelik güveni korumamız, polemiklerle vatandaşımızın kafasını karıştırmaya çalışanlara fırsat vermememiz gerekiyor. Bu konunun daha fazla istismar edilmesini engellemek için Kurulumuz bugün toplanarak aldığı kararla;  tebliğde yer alan temsil ağırlama, reklam, sponsorluk, bağış gibi yanlış algıya sebep olacak hükmü kaldırıyoruz.  Şirketler bu tip giderlerini tarifeden alamayacak, gelir elde edemeyecek” ifadelerini kullandı. 

PEKİ NEREDEN KARŞILANACAK?  

EPDK’nın açıklamasında, "Yeni kararla ilgili hüküm kaldırılmış olduğu, artık tarifede bağış, sponsorluk ve reklam ve tanıtım giderleri, ceza giderleri, temsil ve ağırlama giderleri, ilan giderleri, dernek aidat giderleri yer almayacak" ifadesine yer verildi. EPDK'dan yapılan açıklamada, bütçeleri kalem kalem kurum tarafından onaylanarak uygulanan elektrik dağıtım şirketlerinin yapacağı bu türden giderlerin hangi kalemlerde yer alacağına ve nasıl finanse edileceğine dair ise herhangi birim bilgi yer almadı. Ya bu tür giderler hiç yapılamayacak ya da yapılsa bile başka adlar altında, başka harcama kalemlerinde gösterilerek muhasebeleştirilecek. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler