1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Elektrik-elektronik ihracatı 2014`te arttı

Elektrik-elektronik ihracatı 2014`te arttı

Enerji Günlüğü - Elektrik-elektronik sektörü, 2014 yılında 12 milyar 390 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdi. En çok ihracat ise İngiltere,...

Elektrik-elektronik ihracatı 2014`te arttı

Enerji Günlüğü - Elektrik-elektronik sektörü, 2014 yılında 12 milyar 390 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdi. En çok ihracat ise İngiltere, Almanya ve Irak'a yapıldı.

Beyaz eşyadan televizyona, kablodan elektrikli aletlere kadar pek çok farklı ürün gruplarını bünyesinde bulunduran elektrik-elektronik sektörü, 2014 yılında ihracatını 12 milyar 390 milyon dolara taşıdı. Türkiye’nin 157 milyar 622 milyon dolarlık ihracatında beşinci sırada yer alan sektör, 2015 yılında ise bu rakamın üzerinde bir ihracat seviyesine ulaşmayı hedefliyor.

ELEKTRONİK İHRACATI BAŞI ÇEKTİ

Ocak – Aralık döneminde sektör ihracatının en fazla yapıldığı ürün grubu 3 milyar 596 milyon dolarla elektronik oldu. Elektronik ihracatı 2014 genelinde önceki yıla kıyasla yüzde 9,9’luk artış kaydetti. Elektroniği 3 milyar 511 milyon dolarla beyaz eşya, 3 milyar 103 milyon dolarla elektrik ve elektrik üretim dağıtım ekipmanları ve 2 milyar 178 milyon dolarla kablolar takip etti.

EN ÇOK İHRACAT İNGİLTERE, ALMANYA VE IRAK’A

Geçtiğimiz yıl elektrik-elektronik sektörünün en fazla ihracat yaptığı ilk üç ülke İngiltere, Almanya ve Irak oldu. Bu ülkeleri Fransa, Türkmenistan, İtalya, Azerbaycan-Nahcivan, İspanya, Rusya ve Polonya takip etti.

2014 yılında sektör ihracatında Türki Cumhuriyetler ve Avrupa ülkeleri önemini korumaya devam ederken, Amerika Birleşik Devletleri’ne yüzde 49 oranında ihracat artışı dikkat çekti. ABD’ye geçtiğimiz yıl 174 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, belirsizliklerle dolu zorlu bir yılı geride bıraktıklarını söyleyerek şunları söyledi: “Çevre ülkelerde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen yıl boyunca alt sektörlerimizde önemli faaliyetler gerçekleştirdik ve alternatif pazarlara ağırlık verdik. İhracat ağımızı genişletme noktasında son yıllarda yaptığımız çalışmalara 2015 yılında da Etiyopya - Sudan, Kamboçya - Laos - Myanmar, Venezuela - Panama ve İsveç - Norveç’e ticaret heyetleri ile devam etmeyi planlıyoruz.”

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği’nin (TET), Türkiye’nin teknolojideki gücünü temsil ettiğini vurgulayan Ebiçlioğlu, alt sektörlere yönelik yurtdışı pazarlama takımlarının, ihracat artışı ve yeni ihracat pazarlarına ulaşmada önemli rol oynayacağını söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler