1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Elektrik için ithal edilen kömüre ton başına 15 dolar gümrük indirimi

Elektrik için ithal edilen kömüre ton başına 15 dolar gümrük indirimi

Gümrük beyannamesi 21 Mayıs 2023’e kadar tescil edilen elektrik üretimi amaçlı kömürlere ton başına 15 dolarlık gümrük vergisi uygulanmayacak.

Elektrik için ithal edilen kömüre ton başına 15 dolar gümrük indirimi

Enerji Günlüğü - Gümrük beyannamesi 21 Mayıs 2023’e kadar tescil edilen elektrik üretimi amaçlı kömürlere, ton başına 15 dolarlık gümrük vergisi uygulanmayacak.

Kömür İthalatına Ek Mali Yükümlülük Konulması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar, 7109 sayılı ve 19 Nisan 2023 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Karar uyarınca 20 Nisan 2023 tarihinden önce gümrüklere sunularak özet beyan verilmiş olanlar da dahil; özet beyan verilen ve elektrik üretiminde kullanılacak kömürün ithalatına ilişkin gümrük beyannamesinin, 20 Nisan 2023 gününü takip eden günden itibaren en geç 30 gün içinde tescil edilmesi halinde, özet beyan kapsamı kömürlere ilişkin olarak 15 dolar/ton’luk ek mali yükümlülük hükümleri uygulanmayacak. 

Kömür İthalatına Ek Mali Yükümlülük Konulması Hakkında Karara göre; Avrupa Birliği üyesi ülkeler, Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) üyesi ülkeler, İsrail, Makedonya, Bosna-Hersek, Fas, Batı Şeria ve Gazze Şeridi, Tunus, Mısır, Gürcistan, Arnavutluk, Ürdün, Şili, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Güney Kore, Morityus ve Malezya menşeli ithalatta ek mali yükümlülük uygulanmıyor.