1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Elektrik kesintilerine akıllı telefon uyarısı

Elektrik kesintilerine akıllı telefon uyarısı

Enerji Günlüğü - AKEDAŞ ve ELDER işbirliğiyle geliştirilen akıllı telefon uygulamasıyla elektrik kesintileri 48 saat önce ve ikinci defa da 30 dakika...

Elektrik kesintilerine akıllı telefon uyarısı

Enerji Günlüğü - AKEDAŞ ve ELDER işbirliğiyle geliştirilen akıllı telefon uygulamasıyla elektrik kesintileri 48 saat önce ve ikinci defa da 30 dakika öncesinden abonelere bildiriliyor.

AKEDAŞ ve ELDER’in iş birliği ile geliştirilen e-kesinti mobil aplikasyonu, Türkiye’nin her yerindeki planlı elektrik kesintilerini akıllı telefonlar aracılığıyla önceden haber veriyor. 

Uygulamayı kullanan abone bulunduğu mahalledeki kesintiyi 48 saat önceden cep telefonundan öğrenirken, kesintiden 30 dakika önce telefonuna son bir uyarı daha geliyor. Türkiye’de bir ‘ilk’ olan uygulama için hiçbir ücret ödenmiyor.

Uygulama, ELDER’in Türkiye’nin 81 ili ve 970 ilçesinden sağladığı kesinti bilgilerini abonelere ileterek, kesintilere habersiz yakalanmalarını önlüyor.

UYGULAMA TAMAMEN ÜCRETSİZ

ELDER-AKEDAŞ proje ekibi lideri Kemal Önyurt, elektrik kesintileri konusunda aboneleri zamanında haberdar etmenin hayati öneme sahip olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“E-kesinti uygulamasını, ELDER ile birlikte Türkiye’nin kullanımına sunduk. Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde veya bir mahallesinde yapılacak kesintiyi mobil uygulama ile önceden kolayca öğrenmek ve buna göre planlama yapmak mümkün. Daha önce aboneler çeşitli kanallardan haberdar edilseler de birçok abone, kesintiyi uygulama sırasında öğreniyor ve sıkıntı yaşıyordu. E-kesinti uygulaması, bu sorunu tamamen ortadan kaldırmak için geliştirildi. Üstelik e-kesinti, tamamen ücretsiz bir uygulama.”

Önyurt, abonelerin sadece bulundukları ilçeyi değil, seçtikleri ilçenin de kesintilerini görebileceğini, böylece iş yeri, yazlık gibi elektrik kesintisi bilgilerine ulaşılabileceğini de sözlerine ekledi. 

Uygulama, Apple Store ya da Google Play’de ‘e-kesinti’ yazarak indirilebiliyor. Konumlara erişim izni verildiği zaman kısa süre içinde ilçe tespiti ve planlı kesintiler listeleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler