1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Elektrik tüketiminde yeni bir rekor daha

Elektrik tüketiminde yeni bir rekor daha

Enerji Günlüğü - Elektrik tüketiminde kaydedilen rekordan bir gün sonra 29 Temmuz Çarşamba günü bir rekor daha kırıldı.Türkiye genelinde yaşananan...

Elektrik tüketiminde yeni bir rekor daha

Enerji Günlüğü - Elektrik tüketiminde kaydedilen rekordan bir gün sonra 29 Temmuz Çarşamba günü bir rekor daha kırıldı.

Türkiye genelinde yaşananan sıcak havanın etkisiyle 28 Temmuz günü Ülke genelinde elektrik tüketimi tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından 29 Temmuz günü yeni bir rekor kırıldı.

28 Temmuz Salı günü Ülke genelinde 855.327 MWh elektrik tüketilmiş ,bu rakam şimdiye kadar kaydedilen en yüksek tüketim olmuştu. 29 Temmuz Çarşamba günü ise bir önceki güne göre tüketimde 11.326 MWh artış gerçekleşerek ülke genelinde elektrik tüketimi 866.653 MWh ile yeni bir rekor kırdı.

29 Temmuz Çarşamba günü elektrik talebinde ani puant 42.587 MW olarak kaydedildi. 30 Temmuz günü için tahmin edilen ani puant ise 42.750 MW seviyesinde belirlendi.

ENERJİ BAKANINDAN İSRAF UYARISI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız konuyla ilgili yaptığı açıklamada, dün en yüksek tüketimin saat 14.50'de 42.587 ani puant ile gerçekleştiğini belirtti. Bu tüketimin sebebinin yüksek sıcaklıklarda çok yoğun klima kullanımı, tarımsal sulamadan kaynaklı elektrik kullanımı ve sanayi bölgelerindeki elektrik tüketimi olduğunu dile getiren

Yıldız, "Dün, ülke genelinde 866 milyon 653 bin kilovatsaat ile tüm zamanların en yüksek elektrik tüketimine ulaştık. Geçen yıl sıcaklarda ölçülen en yüksek rakama göre dün tüketimimiz 35 milyon kilovatsaat daha fazla oldu. Bu aradaki farkın nedeni sanayi bölgelerindeki büyüme ve sanayi üretimindeki artış. En yüksek tüketim olan bölgelerimiz ise Trakya, Güneydoğu ve Ege bölgeleri... Enerji arz güvenliğimizde herhangi bir problem yok ancak yine de özellikle bu yüksek tüketimin olduğu günlerde vatandaşlarımız enerji israfından kaçınmalı ve biraz daha fazla tasarrufa yönelmeli" dedi.

SICAKLAR ELEKTRİK TÜKETİMİNDE REKOR GETİRDİ

Önceki ve Sonraki Haberler