1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Elektrik ve doğalgaza zam yapılmayacak!

Elektrik ve doğalgaza zam yapılmayacak!

Enerji Günlüğü - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, elektrik ve doğalgaz fiyatlarında herhangi bir ayarlama söz konusu olmadığını açıkladı.Mehmet...

Elektrik ve doğalgaza zam yapılmayacak!

Enerji Günlüğü - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, elektrik ve doğalgaz fiyatlarında herhangi bir ayarlama söz konusu olmadığını açıkladı.

Mehmet Şimşek, Bakanlıkta "Makro Ekonomik Gelişmeler ve 2013 yılı Ocak-Haziran Dönemi Bütçe Gerçekleşmeleri" konulu basın toplantısı düzenledi.

Küresel ekonomi ve Türkiye ekonomisine ilişkin gözlemlerini aktaran Şimşek, küresel krizin üzerinden 5 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen küresel ekonominin hala sıkıntıları aşamadığını söyledi. Geçen yılın zorlu bir yıl olduğunu, bu senenin de küresel büyüme açısından oldukça durağan bir yıl olduğunu ifade eden Şimşek, Türkiye için önemli bir bölge olan Avro Bölgesinde bir resesyon söz konusu olduğunu kaydetti. ABD'nin büyümesinde, son çeyrekteki aşağı doğru revizeye bakarak beklenenin altında bir büyümeyi ortaya koyduğunu belirten Şimşek, uzun bir süredir çok güçlü bir performans ortaya koymuş olan gelişmekte olan ekonomilerde ciddi bir yavaşlama görüldüğünü anlattı.

Şimşek, şöyle konuştu:

"Bütün bunları bir arada ele aldığımızda küresel ekonomiye ilişkin beklentiler aşağı doğru revize ediliyor. Nitekim birçok kuruluş en başta IMF olmak üzere küresel büyümeye ilişkin tahminlerini aşağı doğru revize etmiştir. Mesela geçen seneye oranla en son açıklanan tahminler küresel büyümenin yüzde 0,8 daha aşağıda gerçekleşeceğini IMF ortaya koymuştur. IMF'in şu anda küresel büyümeye ilişkin tahmini yüzde 3,1'dir. Küresel kriz öncesi dünya ekonomisi yüzde 5'ler civarında büyüyordu. Yüzde 3'lük bir büyüme bu anlamda oldukça düşük bir büyümedir, küresel ekonomi açısından. Hatta bu son açıklanan tahminler yıl başındaki tahminlere göre bile daha aşağıda."

“Elektrik ve doğalgaz fiyatlarında ayarlama yok”

Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına da değinen Bakan Şimşek, elektrik ve doğalgaz fiyatlarında ayarlamanın söz konusu olmadığını belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler