1. YAZARLAR

  2. Mehmet KARA

  3. Elektrikçiyi batırıp bankacıyı kurtarmak
Mehmet KARA

Mehmet KARA

Yazarın Tüm Yazıları >

Elektrikçiyi batırıp bankacıyı kurtarmak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geri dönmeyen krediler nedeniyle zora düşen bankaların kasasına 28 milyar liralık devlet iç borçlanma senedi (DİBS) koyulup sermayelerinin güçlendirileceğini açıkladı. Bu demek oluyor ki, bankaların üzerindeki yük, Hazine iç borçlanma kağıtları üzerinden devletin, yani vatandaşın sırtına yüklendi. 

İsterseniz geri dönmeyen kredilere biraz yakından bakalım. Bu durumdaki kredilerde başı çeken sektörlerden biri de enerji. Peki neden? Çünkü kullandıkları kredilerdöviz cinsinden, elektrik satış fiyatları ise TL cinsinden. 

Peki suçlu kim? Yanlış gelir tahmini yapan enerji yatırımcıları mı? Yoksa onlara tahsil edemeyecekleri miktar ve şartlarda kredi kullandıran bankacılar mı? 

Krediyi alan da veren de yüzde 100 masum değil elbette. Ama asıl yanlış başka yerde. Yerine göre karar alıcı, yerine göre hakem rolünü üstlenen kamuda. Yani enerji yönetiminde, yani EPDK’da, yani Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda, yani hükümetlerde. 

Peki nasıl? Kömür ve doğalgaz başta olmak üzere dövizle ithal edilip elektriğe çevrilen kaynakların maliyeti yükselirken elektrik fiyat tarifeleri seçimlerde oy kaybetme kaygısının da etkisiyle son 5-6yılda baskı altında tutuldu.Ayrıca devletin elektrik üretim ve satış şirketi de gerçek maliyetleri yansıtmayan düşük tekliflerle fiyatların yükselmesini önleyecek bir görevli gibi çalıştı. 

Sonuç itibariyle, elektrik santrali kurmaları için yatırımcıyı teşvik eden de, bu alandaki projelerin finansmanı için bankaları heveslendiren de, daha sonra elektrik fiyatlarını düşük tutmak için piyasa hazretlerinin işlemesine mani olan da, fiyatlar düşük kaldığı için elektrikçilere verdiği kredileri geri alamayan bankaları kurtarmak üzere kasalarına Hazine’den (yani halkın cebinden) kaynak aktaran da aynı. 

Kendi elinle baskı altında tuttuğun için düşük kalan elektrik fiyatlarıyla övünüp, iş sektörü de aşıp finansal krize yol açınca suçluyu başka yerde aramak doğru olmaz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar