1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Elektrikli araç üretiminde Çin-Japon işbirliği

Elektrikli araç üretiminde Çin-Japon işbirliği

Japon otomobil şirketi Toyota ve Çinli otomobil üreticisi BYD, Çin pazarına yönelik elektrikli araç geliştirmek için yeni şirket kurdu.

Elektrikli araç üretiminde Çin-Japon işbirliği

Enerji Günlüğü - Japon otomobil şirketi Toyota ve Çinli otomobil üreticisi BYD, Çin pazarına yönelik elektrikli araç geliştirmek için yeni şirket kurdu.

Japon otomobil şirketi Toyota ve Çinli otomobil üreticisi BYD, Çin'de çevre koşullarının iyileştirilmesine katkı sağlayacak ve elektrikli araçların daha yaygın kullanılmasını destekleyecek elektrikli araçlar geliştirmek üzere aynı hedef üzerine birlikte çalışacaklar. İki şirket, 7 Kasım 2019'da yaptıkları anlaşmayı hayata geçirerek, Çin pazarına yüzde 100 elektrikli araçlar sunmak için eşit ortaklı BYD Toyota EV Technology Co. Ltd. (BTET) adlı yeni bir şirketin kurdular. Genel merkezi Shenzhen'de olacak Şirket, bataryalı elektrikli araçlar geliştirecek ve elektrikli araçlar için parça tasarımları yapacak. Elektrikli araçlara yönelik araştırma ve geliştirme de yapacak olan şirket, operasyonlarına Mayıs ayında başlamayı planlıyor. 

Ortak girişimde Toyota'dan Hirohisa Kishi başkan olarak görev alırken, BYD'den Zhao Binggen ise şirketin CEO'su görevini üstlenecek. Yaklaşık 300 çalışanın olacağı girişimde, Toyota ve BYD'den eşit sayıda olmak üzere 6 direktör ve 2 denetçi olacak. BYD ve Toyota mühendisleri, aynı çatı altında görev yaparak Çin'deki kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak araçlar geliştirecekler. 

İKİ ŞİRKETİN GÜÇLERİ BİRLEŞTİRİLECEK

Yeni şirket ile birlikte Toyota ve BYD'nin güçlü yanları bir araya getirilerek geliştirmeler yapılacak. Geliştirilecek yüksek teknolojiye sahip çevreci elektrikli araçlar, konforlu, güvenli ve müşteri odaklı olarak tasarlanacak.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler