1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Elektrikli araçlar petrolde talep artışını durduracak

Elektrikli araçlar petrolde talep artışını durduracak

Elektrikli araçların etkisiyle petrol talep artışı 2027'de sıfırlanacak. Kobalt, nikel ve lityum gibi batarya metallerine yönelik talebin ise on kat artacağı hesaplanıyor.

Elektrikli araçlar petrolde talep artışını durduracak

Enerji Günlüğü - Elektrikli araçların etkisiyle petrol talep artışı 2027'de sıfırlanacak. Kobalt, nikel ve lityum gibi batarya metallerine yönelik talebin ise on kat artacağı hesaplanıyor. 

DÜNYA Gazetesi’nde elektrikli araç üretim, satış ve kullanımının yaygınlaşmasının ulaşım başta olmak üzere ilgili sektörleri nasıl etkileyeceğini inceleyen bir haber analiz yer aldı. Hilal Sarı imzalı haber analize göre 2019 yılında toplamdaki payı sadece yüzde 2,6 olan ancak uzmanlara göre 2040’ta toplam araç pazarının yüzde 60’a yakınını oluşturması beklenen elektrikli araçların (EV) hem petrolde hem de EV bataryalarında kullanılan maden ve minerallerde talebi kayda değer oranda etkilemesi bekleniyor. Uzmanlar EV satışlarındaki artışın küresel petrol tüketiminde beklenen zirveyi daha öne çekeceğini, aralarında nikel, lityum, kobalt ve manganez de bulunan bazı metallerin tüketimini ise kat kat artıracağını öngörüyor.

COVID-19 EV’YE DOKUNMAYACAK

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) haziranda yayınladığı ‘Küresel EV Görünümü 2020’ raporu COVID-19 nedeniyle toplam araç sayışlarının 2019’a göre yüzde 15 daralacağını fakat EV satışlarının genel olarak 2019 düzeylerinde kalacağını öngörüyor. Pandemide olası bir ikinci dalganın bu öngörüleri değiştirebileceğini belirten IEA, 2020 yılında küresel otomobil satışlarının yüzde 3’ünün EV satışlarından geleceğini tahmin ediyor. Raporda Çin ve Avrupa’daki EV teşvik politikalarının önemli etkisine de şu sözlerle vurgu yapılıyor: “EV satışları birçok pazarda içten yanmalı motorlu araçlara göre daha dirençli. Bunda biriken siparişler, yeni modeller ve özellikle Avrupa ve Çin’de izlenen teşvik politikaları etkili.”

BATARYA METALLERİNE TALEP PATLAYACAK

IEA raporunda şarj edilebilir bataryaların düşük karbon enerji sistemlerine geçişte kritik rol oynayacağını belirterek batarya üretiminde kullanılan ham maddelerin daha sürdürülebilir şekilde üretilmesi gerektiği uyarısı yapıyor. Şu anda EV batarya üretiminde en yaykın olarak kullanılan bileşenler rapora göre nikel kobalt alüminyum oksit (NCA), niken manganez kobalt oksit (NMC), lityum demir fosfat (LFP) ve lityum-iyon batarya katotları (Li-ion). IEA raporunda 2019’da 19 bin ton olan kobalt talebinin 2030’a kadar yüzde 847 artarak 180 bin tona çıkabileceği belirtiliyor. Lityum talebinin ise 2019’daki 17 bin tondan 2030’da 185 bin tona yükselmesi bekleniyor (yüzde 988 artış). Manganeze olan talep aynı dönemde 22 bin tondan 177 bin tona ulaşabilir (yüzde 704 artış). Nikel için öngörülen ise talebin 65 bin tondan yüzde 1.323 artışla 925 bin tona yükselmesi. Lityum-ion bataryalarda kullanılan katot pazarının 2018 yılında 7 milyar dolar büyüklüğe sahip olduğu belirtilirken, pazarın 2024’te ulaşması öngörülen büyüklük 58,5 milyar dolar.

PETROL TÜKETİM ARTIŞI 2027’DE SIFIRLANACAK

Uluslararası karbon ayak izine ilişkin bilimsel çalışmalar yürüten Carbon Tracker girişimi, sadece EV satışlarıyla bile tek başına küresel petrol tüketiminde beklenen zirveyi öne çekeceğini öngörüyor. Kuruluş 2027 yılına gelindiğinde küresel petrol talebindeki yıllık marjinal büyümenin EV ile tamamen sıfırlanacağını öngörüyor. Sadece 48,9 milyon EV’nin tüm diğer koşullar aynı tutulduğunda günlük 1 milyon varil petrol tüketiminin yerini alabileceği belirtiliyor. İçten yanmalı motorlu araçlardaki büyüme devam ettiği takdirde ise 82,5 milyon EV günlük 1 milyon varil petrol tüketimini sıfırlayacak.

Önceki ve Sonraki Haberler