1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Elektrikte Avrupa’nın ikinci en pahalı ülkesi Almanya

Elektrikte Avrupa’nın ikinci en pahalı ülkesi Almanya

Avrupa Birliği’nin enerjiden sorumlu komiseri Günther Oettinger, Almanya’da aşırı derecede yüksek olan elektrik fiyatlarına karşı uyarıda bulundu....

Elektrikte Avrupa’nın ikinci en pahalı ülkesi Almanya

Avrupa Birliği’nin enerjiden sorumlu komiseri Günther Oettinger, Almanya’da aşırı derecede yüksek olan elektrik fiyatlarına karşı uyarıda bulundu. Oettinger, yenilenebilir enerji teşvikleri için yapılan kesintilerin azaltılmasını talep etti. “Aksi halde tüketicilerin ve iş dünyasının yaptığı masraflar çığırından çıkacak.” diyen Oettinger, enerjiye uygulanan yüksek vergiler ve harçlar nedeniyle Almanya’nın Avrupa’da elektriğin en yüksek fiyata satıldığı ikinci ülke olduğunu ifade etti.

Günther Oettinger, Bild gazetesine yaptığı açıklamada, “Elektrik fiyatları bu şekilde kalamaz, çünkü bu hem tüketicilere hem de ekonomiye zarar veriyor. Sonbaharda yenilenebilir enerji fiyatları için yapılan kesintiler yeniden belirlenirken teşvik harçlarında indirimin tekrar ele alınması gerekiyor.” ifadelerini kullandı. Almanya’da rüzgar, su ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının teşvik edilmesi için yapılacak kesintilerin miktarı ekim ayında yeniden ele alınacak ve 2013 yılında alınacak yeni harçlar belirlenecek. Bunu takiben elektrikten alınan teşvik vergisinin kilovat başına 3,6 sentten 5 sente yükselmesi bekleniyor. Elektrik masraflarını hane başına ayda 5 ila 6 euro arasında artıracak olan zammın yıllık maliyeti ise 60 ila 72 euro arasında değişecek.

Önceki ve Sonraki Haberler