1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Elektrikte dağıtım ve satış birbirinden ayrılıyor

Elektrikte dağıtım ve satış birbirinden ayrılıyor

Enerji Günlüğü (ÖZEL HABER) - Elektrik ticaretinde toptan ve perakende satış lisansları birleştirilecek, halen hem dağıtım hem de satış lisansına...

Elektrikte dağıtım ve satış birbirinden ayrılıyor

Enerji Günlüğü (ÖZEL HABER) - Elektrik ticaretinde toptan ve perakende satış lisansları birleştirilecek, halen hem dağıtım hem de satış lisansına sahip şirketler ise bu iki faaliyeti birbirinden ayırmak için bölünecek.
Enerji bürokrasisi, elektrik ticaretinin artması, sektördeki karışıklıkların ortadan kaldırılması amacıyla bazı hazırlıklar içinde... Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) nezdinde yürütülen ve son aşamaya gelinen çalışmaya göre elektrik ticaretinde toptan ve perakende lisansları tedarikçi lisansı adı altında birleştiriliyor. Böylece bir kısmı özelleştirilen 21 elektrik dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren ve hem dağıtım hem de satış lisanslarına aynı anda ve tek bir yapı üzerinde sahip olan şirketler, dağıtım ve satış faaliyetini birbirinden ayıracak. Dağıtım lisansı ile sadece dağıtım işi yapılacak ve tedarikçilerin tümüne hizmet verilecek. Müşteriye satış ise diğer lisansla yani tedarikçi lisansına sahip yapı üzerinden gerçekleştirilecek.
Elektrik Ticareti Derneği Başkanı Mustafa Karahan, böylesi bir ayrıştırmanın hayata geçirilmesini "Rekabetin önündeki engellerin kaldırılması açısından önemli bir adım" olarak değerlendirdi.

Mehmet Kara - Enerji Günlüğü

Önceki ve Sonraki Haberler