1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. EMO: Elektrik faturalarındaki vergi yükü azaltılmalı

EMO: Elektrik faturalarındaki vergi yükü azaltılmalı

EMO, elektriğe yapılan fahiş zamlar sonrası fatura üzerindeki vergi yükünün azaltılması ve ilk kademe sınırının 150 kWh`ten 230 kWh`e yükseltilmesi gerektiğini açıkladı.

EMO: Elektrik faturalarındaki vergi yükü azaltılmalı

Enerji Günlüğü - EMO, elektriğe yapılan fahiş zamlar sonrası fatura üzerindeki vergi yükünün azaltılması ve ilk kademe sınırının 150 kWh`ten 230 kWh`e yükseltilmesi gerektiğini açıkladı.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) elektrik fiyatlarına yapılan zam ile ilgili açıklama yaptı. Faturalardan kaldırılan Enerji Fonu ve TRT payının yapılan artışların yanında "devede kulak" denilecek kadar küçük kalemler olduğuna dikkat çeken EMO, fatura üzerindeki vergi yükünün azaltılması için KDV’nin yüzde 18`den, yüzde 1`e çekilmesi gerektiğini, ayrıca ilk kademe sınırının 150 kWh`ten 230 kWh`e yükseltilmesi gerektiğini belirtti. 

emo-elektrik-faturasi.jpg

İKTİDARIN İYİLEŞTİRME İDDİALARININ GÖSTERMELİK OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

EMO, en düşük gelir grubuna bile yapılan%50 elektrik zammının, iktidarın dar gelirli vatandaşlara yönelik iyileştirme iddialarının tamamen göstermelik olduğunu ortaya koyduğuna dikkat çekti.

Açıklamada, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren EPDK tarafından onaylanarak yürürlüğe giren elektrik tarifelerine göre; 5 kWh/gün ve altında tüketim için mesken abonelerine yüzde 50; 5 kWh/gün üstü tüketim için de yüzde 125 zam yapıldığı hatırlatıldı. Yine, elektrik fiyatlarının sanayi ve ticarethane abonelerinde yüzde 125, tarımsal sulamada yüzde 91.98 zamlandığı kaydedildi. 

Aralık 2021`de aylık elektrik tüketimi 230 kWh olan 4 kişilik bir ailenin toplam ödediği fatura toplamı 210.58 TL iken, Ocak 2022 itibarıyla aylık faturasının yüzde 76 artarak 370.80TL`ye çıkacağı hatırlatılarak, “Fahiş oranlardaki zam, iktidarın tasarruf, verimlilik ve dar gelirli vatandaşlara yönelik iyileştirme iddialarının tamamen göstermelik olduğunu ortaya koymuştur” denildi.

ÖZELLEŞTİRİLEN KURUMLAR TEKRAR KAMULAŞTIRILMALI

Yapılan açıklamada, “Enerjinin herkes için erişilebilir ve makul fiyatlı olabilmesi için siyasi-ticari kaygılardan uzak kamu eliyle yönetilmesi zorunluluktur. Enerjide, üretimden tüketime kadar tüm süreç kamu yararı esasına göre yeniden planlanmalı, özelleştirilen kurumlar tekrar kamulaştırılmalı, enerji tasarrufu ve verimlilik ilkesi ile yenilenebilir enerji kaynaklarını önceleyen politikalar yürürlüğe konulmalıdır” ifadesi yer aldı.

Etiketler : , , , , ,
İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler