1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. EMO: Elektrik indirimi siyasi gösteriye dönüştürüldü

EMO: Elektrik indirimi siyasi gösteriye dönüştürüldü

EMO, dün açıklanan elektrik indiriminin seçim sonrası da kalıcı olması için çarpık piyasa yapısına karşı önlem alınmasını istedi.

EMO: Elektrik indirimi siyasi gösteriye dönüştürüldü

Enerji Günlüğü - EMO, AKP döneminde elektrik fiyatlarının düzenli olarak zamlandığı ancak seçim yaklaştığında küçük bir indirime gidilerek siyasi gösteriye dönüştürülüp "müjde" olarak sunulduğunu açıkladı. 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 48. Dönem Yönetim Kurulu, Cumhurbaşkanı`nın, elektrikte yüzde 15 indirim olacağı yönündeki sözleri üzerine bir açıklama yaparak, AKP döneminde elektrik fiyatlarının düzenli olarak zamlandığı ancak seçim yaklaştığında küçük bir indirime gidildiğini kaydetti. Son dönemde zaten dünya spot piyasalarında ciddi düşüşler olduğu, bazı birincil enerji kaynaklarının alım satım değerlerinin salgın öncesi düzeylere kadar gerilediği belirtilen açıklamada, siyasi gösteriye dönüştürülerek "müjde" olarak sunulan bu indirimin seçim sonrası da kalıcı olması için çarpık piyasa yapısına karşı önlem alınması istendi. 

Açıklamada, “AKP hükümetlerinin iş başında bulunduğu 20 yıllık döneme bakıldığında, özellikle elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesinin ardından tarife değişimleri hep yukarı yönlü olarak gerçekleşmiştir. Sözde "bağımsız" bir kuruluş tarafından "maliyet" bazlı belirlenen elektrik tarifelerinde bundan önce yalnızca 2019`da yerel seçimler öncesi konut faturalarında yüzde 10`luk indirim yapılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün (29 Mart 2023) seçim kampanyası kapsamında yüzde 15`lik bir indirime gidileceğini açıklamıştır. EDPK`nın yeni tarifede düşüş yapması durumunda AKP döneminde ikinci kez indirime gidilmiş olacaktır. Sadece seçim öncesine denk gelecek şekilde yüzde 10 ve yüzde 15`lik indirimlere gidilmesi anlamlıdır. Zam düzenlemeleri EPDK eliyle sessiz sedasız yürürlüğe sokulurken, en küçük indirim ise siyasi bir gösteriye dönüştürülerek, "müjde" olarak sunulmuştur” denildi.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler