1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. EMO: EPDK’nın Kurul yapısı değiştirilmeli

EMO: EPDK’nın Kurul yapısı değiştirilmeli

EMO, elektrikten alınan yüzde 18 Katma Değer Vergisinin meskenlerde kaldırılmasını veya makul seviyelere getirilmesini önerdi. 

EMO: EPDK’nın Kurul yapısı değiştirilmeli

Enerji Günlüğü - EMO, EPDK’nın elektrik fiyatlarında tüketicileri memnun edemediğini kaydederek, Kurul yapısının kamu, sektör firmaları ve tüketicilerin olduğu 3 taraflı bağımsız yapıya kavuşacak şekilde değiştirilmesini önerdi.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 48. Dönem Enerji Daimi Komisyonu Elektrik Tarifelerinin İncelenmesi Alt Çalışma Komisyonu, elektrik enerjisi sektöründe yapılan çalışmaların son kullanıcı olan Meskenler (Konutlar) açısından fiyatlandırmalarını inceleyen bir rapor hazırladı. Su ve ısınma gibi elektriğin de insan yaşam döngüsü içinde önemli bir yere sahip olduğu, kamusal denetimde üretilmesi, iletilmesi ve dağıtımının da en ucuz hale getirilmesi gerektiği vurgulanan raporda, EPDK`nın yönetim yapısına ilişkin öneriler de yer aldı.

EMO, 1 Ocak 2023 tarihine kadarki 111 ayda gerçekleşen enflasyona göre Mesken elektrik dağıtım birim fiyatının iki kat fazla olduğuna dikkat çekerek, su, ısınma ve elektrik enerjisinden alınan yüzde 18 Katma Değer Vergisinin meskenlerde kaldırılmasını veya makul seviyelere getirilmesini önerdi. 

ELEKTRİK DAĞITIMI KAMU TARAFINDAN YAPILMALI

EMO raporda elektrik dağıtım şirketlerinin tüketicilere sundukları hizmetin objektif kriterlerle performanslarının değerlendirilmediğini ve bu şirketlerin fayda/maliyet analizlerinin şeffaf bir şekilde kamuoyuna sunulmadığını, böylece hesap verilebilir olma görevlerinin yerine getirilmediğini kaydetti. Elektrik dağıtım hizmetleri kamu tarafından verilmesi gerektiğini belirten EMO, elektriğin kamusal kesimlerin denetiminde üretilmesi, iletilmesi ve dağıtımının en ucuz hale getirilmesi gerektiğini açıkladı. 

EPDK’NIN KURUL YAPISI DEĞİŞTİRİLMELİ

“EPDK kendi belirlediği, en başta belirttiğimiz stratejik amaçlarına, değer ifadelerine, misyonuna, vizyonundaki "Güçlü, Rekabetçi ve Şeffaf" hedeflerine uygunluk sağlayamamış, hedeflerinin uzağında kalmıştır” denilen raporda, Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren Kurul yapısı değiştirilmesi önerildi. Kamu – Sektör Firmaları – Tüketicilerin olduğu 3 tarafın yer alacağı bağımsız yapısı ile beklentileri karşılayabileceği belirtilerek bu yapı şöyle ayrıntılandırıldı:

1- Devlet kademeleri için;

- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Temsilcisi

- Adalet Bakanlığı Temsilcisi

- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Temsilcisi

- Sağlık Bakanlığı Temsilcisi

- Kalkınma Bakanlığı Temsilcisi

- Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Temsilcisi

- TMMOB Temsilcisi

2- Üretim/Dağıtım kuruluşları Temsilcisi;

- Elektrik Piyasaları Sektör Temsilcisi

- Akaryakıt Piyasası Sektör Temsilcisi

- Doğal Gaz Piyasası Sektör Temsilcisi

3- Tüketici Temsilcileri;

- Akaryakıt Piyasası Tüketici Temsilcisi

- Doğalgaz Piyasası Tüketici Temsilcisi

- Elektrik Piyasası Tüketici Temsilcisi

- Çevre konusunda çalışan Sivil Toplum Örgütü Temsilcisi.

Önceki ve Sonraki Haberler