1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. EMO: Trafoların düzenli bakımı can ve mal güvenliği için önemli

EMO: Trafoların düzenli bakımı can ve mal güvenliği için önemli

Enerji Günlüğü - EMO mal ve can güvenliği için elektrik trafosu bakımlarının düzenli  ve belge sahibi mühendisler tarafından yapılmasını istedi. TMMOB...

EMO: Trafoların düzenli bakımı can ve mal güvenliği için önemli

Enerji Günlüğü - EMO mal ve can güvenliği için elektrik trafosu bakımlarının düzenli  ve belge sahibi mühendisler tarafından yapılmasını istedi. 

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi 24. Dönem Yönetim Kurulu, 20 Mart 2019 tarihinde 06.00-17.04 saatleri arasında Kızılay’da yaşanan yaklaşık 11 saat elektrik kesintisi nedeniyle bir basın açıklaması yayınladı. Yaşanan olayın elektrik dağıtım şirketlerin iflasının göstergesi olduğu kaydedilen açıklamada, elektrik trafolarının düzenli ve yetkili mühendisler tarafından bakımlarının önemine vurgu yapıldı.

Açıklamada, “Necatibey Caddesi, İzmir Caddesi ve Ziya Gökalp Caddesi arasındaki bütün bölgeyi kapsayan elektrik kesintisi, bu bölge içerisinde yaşayan, hizmet üreten tüm bölge halkını mağdur etmiştir.

EMO Ankara Şubesi tarafından yapılan araştırmada; Moda çarşısının altında bulunan 2 adet gaz izoleli modüler hücre içindeki gazın bitmesinden dolayı patladığı, bu patlamadan dolayı baralarda hasar oluştuğu ve 2 adet 1.000 kVA trafonun devre dışı kaldığı gözlemlenmiştir.

Bu arıza özelinde de görüldüğü üzere, dağıtım şirketi bünyesinde bulunan trafoların bakımlarının düzenli yapılması, özel ve tüzel kişilere ait trafoların bakımlarının ise Yüksek Gerilim İşletme sorumluluğu belgesi olan mühendisler tarafından yaptırılması kamunun can ve mal güvenliği ve yurttaşların nitelikli hizmet alması açısından önem arz etmektedir” denildi.

 
Önceki ve Sonraki Haberler