1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. En çok nükleerci Hacettepe’den

En çok nükleerci Hacettepe’den

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, nükleer mühendislik eğitimi için Rusya’ya gidecek olan öğrencileri kabul etti. Eğitime...

En çok nükleerci Hacettepe’den

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, nükleer mühendislik eğitimi için Rusya’ya gidecek olan öğrencileri kabul etti. Eğitime gidecek 70 öğrenciden yalnızca 11’inin kız olması dikkat çekerken, en çok öğrenciyi de Hacettepe Üniversitesi gönderdi. Hacettepe’yi 5’er öğrenciyle Kocaeli ve Yıldız Teknik Üniversiteleri takip etti. Kabulde, Rusya’nın soğuğundan ve yemeğinden şikayet eden öğrenciler ile Bakan Yıldız arasında ilginç diyaloglar yaşandı.  Bakanlıkta gerçekleşen kabulde konuşan Yıldız, nükleer enerji ile ilgili spekülasyonların çok yapıldığı bir dönemde böyle bir eğitimin önemine dikkat çekerek, “Bizler sizi tehlikeye ve riske değil Türkiye’nin geleceğine gönderiyoruz. Sizler temsil makamındasınız. Bizler bu salonda Türkiye’nin geleceğinin oturduğuna inanıyoruz. Sizler Türk ve Rus halkları arasında köprü olacaksınız” dedi. Yıldız, Türkiye’de nükleer enerji konusunda köy kurulması hazırlıklarının yapıldığı aşamaya gelindiğini ifade etti. Rusya’ya gidecek olan 70 öğrencinin 11′inin kız olduğunu belirten Yıldız, öğrencilerin çoğunluğunun Hacettepe Üniversitesi, ODTÜ, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi öğrencilerinden oluştuğunu söyledi.

Kabulde öğrenciler ile Bakan Yıldız arasında renkli diyaloglar da yaşandı. Kabulde söz alan öğrencilerin Rusya’nın soğuk olması ve yemeklerinden şikayetçi olması salondakileri ve Bakan Yıldız’ı güldürdü. Bakan Yıldız, öğrencilere yemek konusunda tüm tedbirleri alacakları sözünü verdi. Söz alan bir başka öğrenci ise, yılda bir defa Türkiye’ye gelmek için verilecek olan uçak biletinin iki defaya çıkarılmasını istedi. Aileler ise çocuklarını görmek için Rusya’ya gitmek istediklerini söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler