1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Enda Enerji büyümesine ortak arıyor, halka açılıyor

Enda Enerji büyümesine ortak arıyor, halka açılıyor

Enda Enerji Holding, 2030’da rüzgâr ve güneş yatırımlarıyla toplam 500 MW’lik kurulu güce ulaşmak için ihtiyaç duyacağı kaynağı toparlamak için halka açılıyor.

Enda Enerji büyümesine ortak arıyor, halka açılıyor

Enerji Günlüğü - Yenilenebilir enerji alanında 1993 yılından bu yana faaliyet gösteren Enda Enerji Holding A.Ş. (Enda), 2030 yılı için yenilenebilir elektrik kurulu gücü hedefini açıkladı. Bu hedef doğrultusunda yapacağı yatırımların finansmanında kullanmak üzere hisselerinden bir bölümünü halka arz etmeye hazırlanan Enda, 2023 sonu verilerine göre 180,1 MWe kapasiteye sahip. Enda Enerji halka arz gelirlerini de kullanarak, finansal olarak sürdürülebilir projelerle kapasitesini 500 MWe’ın üzerine çıkarmayı planlıyor.

Enda Enerji Holding Genel Müdürü Metin Tuncay, “Hedefimiz 2024-2030 dönemi için sadece yenilenebilir enerji alanında olmak üzere, mevzuatın ve bağlantı kapasitelerinin izin verdiği ölçüde, minimum risk ihtiva eden ve finansal olarak sürdürülebilir projelerle, kapasitemizi 500 MWe’ın üzerine çıkarmak. 31 yıllık birikim ve tecrübeye sahip olan, 500’ü aşan ortağı ile kuruluşundan itibaren genlerinde bulunan çok ortaklı yönetim felsefesi ve kurumsal yapımız ile gelişerek büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

yaylakoy-res.jpegTALEP ARTIŞI SÜRÜYOR

Metin Tuncay, Türkiye’deki elektrik talebinde yılda ortalama yüzde 3,5’lik artış ile 2035 yılına kadar toplam yüzde 55-60’lık bir artış öngörüldüğünü söyledi. Artan talebi doğru ve yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamak için her yıl 3.500 MWe GES, 1.500 MWe RES ilavesi öngörüldüğüne değinen Tuncay, “Diğer kaynaklar yanında Türkiye ağırlıklı olarak bu iki kaynak üzerinde büyümeyi planlıyor. Sonuçta da bugün kurulu güç içinde yüzde 45 olan fosil yakıt payının 2035 yılında yüzde 30’lar seviyesine çekilmesi gibi bir hedef söz konusu” ifadelerini kullandı.

İZMİR KURULU GÜÇTE BİRİNCİ

Genel Müdür Metin Tuncay, 1993 yılında 100’e yakın Egeli iş insanı öncülüğünde felsefesi ile kurulan Enda’nın enerji sektörünün gelişimi açısından Türkiye’nin yakın dönem geçmişine de tanıklık ettiğini vurgularken “Bu tanıklık bizi Türkiye’nin enerji alanındaki hedeflerine ulaşması için daha da istekli kılıyor. Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak, iklim ve çevre bilinciyle, yeşil dönüşüme katkı sağlamak ve tamamen yenilenebilir enerji kaynaklı yeni üretim projeleri geliştirerek etki alanımızı artırmak konusunda kararlıyız” diye konuştu.

SATIN ALMA İLE BÜYÜMEK

Genel MBüdür Metin Tuncay, Enda Enerji’nin yurt içi ve dışında yeni proje ve tesisler hayata geçirmenin yanında mevcut tesislerin satın alınması alternatifleri de dahil olmak üzere her türlü büyüme seçeneğini değerlendirdiğini kaydetti. Metin Tuncay, hibrit GES yatırımları, mevcut RES tesislerinin büyütülmesi ve sıfırdan yatırımlarla birlikte gelecek 6 yılda 500 MW kurulu güce ulaşmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

enda-tuzla-jes.jpegHALKA ARZA HAZIRLANIYOR

Enda, halka arz için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurdu. Tamamı sermaye artırımı yöntemi ile gerçekleştirilecek halka arzdan elde edilecek fonun; bağlı ortaklıklar bünyesindeki rüzgâr ve hibrit GES santrallerinin, altyapı, kapasite ve verimlilik artışına yönelik yatırımlarının finansmanı, bağlı ortaklıklarının sermayesindeki payının artırılması, yurt içi ve yurt dışında, enerji sektöründe değer katacak yatırım fırsatlarının fonlanması ile işletme sermayesinin güçlendirilmesinde kullanılması planlanıyor. 

Enerji Günlüğü 
 

İlgili Haberler