1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. Endepo, Gümüşhane’de hidroelektrik santral kuracak

Endepo, Gümüşhane’de hidroelektrik santral kuracak

Gümüşhane’nin Torul İlçesi sınırları içerisindeki Harşit Çayı üzerinde 4,155 MW kurulu gücünde Torul Regülatörü ve HES kurulması planlanıyor.

Endepo, Gümüşhane’de hidroelektrik santral kuracak

Enerji Günlüğü - Endepo Ultra Enerji tarafından Doğu Karadeniz Havzası, Gümüşhane İli, Torul İlçesi, Harşit Çayı üzerinde 4,155 MW kurulu gücünde Torul Regülatörü ve Hidroelektrik Santralinin (HES) kurulması ve işletilmesi planlanıyor. Projenin değeri yaklaşık 125 milyon TL olarak öngörülüyor. 

Torul Regülatörü ve HES Projesi bir adet kapaklı regülatör, 3,6 m çapında ve 1.020 m uzunluğunda basınçlı boru (iletim hattı) ile üç adet Kaplan tip türbin içeren santral binası yapılarından oluşacak. Proje kapsamında Harşit Çayı’nın 925 m talveg kotunda bulunan regülatör yapısından alınan sular 1.020 m uzunluğundaki iletim hattı ile 916,5 m kuyruk suyu seviyesinde bulunan santral binasına ulaştırılacak ve burada türbinlenerek yıllık 11,55 GWh enerji üretimi yapılacak. 

Üretilen enerji 4,548 MVA (6.3/34.5 kV) gücündeki trafo çıkışlarında düzenlenecek şalt panoları üzerinden 477 MCM hatla yaklaşık 1,5 km mesafedeki Torul Trafo Merkezi’ne bağlanacak. 

Enerji Günlüğü

Önceki ve Sonraki Haberler