1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Endonezya güneş enerjisi için yatırım bekliyor

Endonezya güneş enerjisi için yatırım bekliyor

Endonezya, iklim hedefleri kapsamında 2030 yılına kadar 4 bin 680 MW büyüklüğünde güneş enerjisi kurulumu planlıyor.

Endonezya güneş enerjisi için yatırım bekliyor

Enerji Günlüğü - Endonezya karbon emisyonunu düşürecek ve dizel jeneratörlerin yerini alacak 200 MW’lık bir güneş santrali kurmak için 700 milyon dolarlık bir yatırım bekliyor. 

Asya’nın en büyük ekonomilerinden biri olan Endonezya, 2060 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşma hedefinin bir parçası olarak önümüzdeki 7 yıl içinde güneş enerji santralleri kurulumlarına hız verecek. Ülke, 2021 ile 2030 yılları arasında 4 bin 680 MW büyüklüğünde güneş kurulumu planlıyor. Bu hedefin bir parçası olarak kurulacak 200 megavatlık (MW) bir güneş santrali için 700 milyon dolarlık bir yatırım bekleniyor.

Yetkililer, kurulacak 200 MW'lik güneş santralinin, 1000 MW'lık dizel elektrik santrallerini güneş enerjisiyle değiştirmeye yönelik uzun vadeli bir planın ilk aşaması olduğunu belirttiler. Öte yandan ilk aşamanın zaman çizelgesi hakkında ayrıntı vermediler.

ENDONEZYA’NIN ENERJİ DÖNÜŞÜMÜNE FİNANSMAN SÖZÜ

Birçok ülkeden oluşan enerji koalisyonu, Endonezya'nın Adil Enerji Geçiş Ortaklığı (JETP) kapsamında daha temiz enerjiye geçişine yardımcı olmak için 20 milyar dolarlık kamu ve özel finansman sözü vermişti. Endonezya'nın JETP Sekreterliği Başkanı Edo Mahendra'ya göre hükümet, JETP fon tahsisatı için ayrıntılı planı bu yılın ağustos ayına kadar tamamlamayı hedefliyor. Mahendra ayrıca, dizel enerjiden yenilenebilir enerjiye geçiş planının JETP'de pilot bir program olacağını da vurguladı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler