1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Enel ve Fincantieri’den denizlerde yeşil hidrojen işbirliği

Enel ve Fincantieri’den denizlerde yeşil hidrojen işbirliği

İtalyan enerji şirketi Enel ve İtalyan gemi yapım şirketi Fincantieri, limanlarda ve uzun menzilli deniz taşımacılığında yeşil hidrojen kullanımı için işbirliği yapacak.

Enel ve Fincantieri’den denizlerde yeşil hidrojen işbirliği

Enerji Günlüğü - İtalyan enerji şirketi Enel ve İtalyan gemi yapım şirketi Fincantieri, limanlarda ve uzun menzilli deniz taşımacılığında yeşil hidrojen kullanımı için işbirliği yapacak.

Hidrojen, nakliye gibi elektriklendirilmesi zor olan ağır taşımacılık sektörlerinde emisyonların azaltılmasında önemli bir role sahip. Avrupa’nın en büyük enerji şirketlerinden İtalyan Enel de iklim hedefleri kapsamında hidrojenin deniz ulaşımında kullanımını arttırmak için İtalyan gemi yapımcısı Fincantieri ile yeşil hidrojen anlaşması imzaladı. Anlaşma ile Enel, limanlarda ve uzun menzilli deniz taşımacılığında yeşil hidrojen kullanmanın yollarını bulmak için İtalyan gemi yapımcısı Fincantieri ile işbirliği yapacak. 

Yapılan açıklamaya göre, iki şirket, olası sürdürülebilir ve yenilikçi çözümleri belirlemek için kendi sektörlerindeki uzmanlık ve bilgi birikimlerinden yararlanmayı planlıyorlar. İki şirket depolama dahil gerekli altyapı unsurlarının tasarımı ve inşası dahil olmak üzere hem deniz, denizaltı ve su üstü gemilerine hem de liman sahası içindeki endüstriyel kullanıcılara yeşil hidrojen tedariği konusunda işbirliği yapma olasılığını değerlendirecekler. Enel'in La Spezia'daki (Ligurya bölgesi) Eugenio Montale enerji santrali, anlaşma kapsamındaki faaliyetler için bir ilk test sahası olarak kullanılacak. Böylece saha için sürdürülebilir bir enerji geçiş hattı oluşturulacak.

 

Önceki ve Sonraki Haberler