1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Enerji Bakanı Karadeniz doğalgazının 2023'te Türkiye’ye geleceğini söyledi

Enerji Bakanı Karadeniz doğalgazının 2023'te Türkiye’ye geleceğini söyledi

Enerji Bakanı Dönmez, 741’inci Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri’nde yaptığı konuşmada Karadeniz doğalgazının gelecek yıl ülkeye ulaştırılacağını bildirdi.

Enerji Bakanı Karadeniz doğalgazının 2023'te Türkiye’ye geleceğini söyledi

Enerji Günlüğü - Enerji Bakanı Dönmez, “Sondaj filomuzun en güçlüsü Abdülhamit Han’ı Akdeniz’de Yörükler-1 kuyusuna gönderdik. Gemimizdeki tüm personelimiz canla başla çalışıyor. Keşfin ateşini Akdeniz’de de yakmaya kararlıyız” dedi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bilecik’in Söğüt ilçesinde düzenlenen 741. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri’nde konuşma yaptı. Abdülhamit Han isimli sondaj filosunun çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini ifade eden Dönmez, filonun Yörükler-1 kuyusuna gönderildiğini bildirdi.

Fatih Dönmez, yapılan sondaj çalışmalarının sonucunda, 2023’ün ilk çeyreğinde Karadeniz doğalgazının Türkiye’ye ulaşacağını duyurdu.

HEDEF 2023’TE YERLİ DOĞALGAZ EVLERE TAŞIMAK

Bakan Dönmez, sondaj filosu sayesinde Karadeniz’de 540 milyar metreküplük doğal gaz keşfine imza attıklarını belirtti. Kıyıdan 170 kilometre açıkta bulunan bu keşfin, tarihe rekorlarla adını yazdırdığını dile getiren Dönmez, “Şimdi bu gazı milletimizle buluşturmak için hummalı bir çalışma içindeyiz. Bütün hedefimiz yerli gazımızı 2023’ün ilk çeyreğinde evlerimizde kullanmak” şeklinde konuştu.

“GELECEK YIL TÜRKİYE, KARADENİZ GAZIYLA BULUŞACAK”

Şu an hem denizde hem de karada operasyonların sorunsuz bir şekilde ilerlediğini belirten Dönmez, “İnşallah gelecek yıl Türkiye, Karadeniz gazıyla bulaşacak. ‘Bulduk, tamam artık, aramayı bitirelim, bu bize yeter’ demedik. ‘Hakkımız olan ister Karadeniz’de, ister Akdeniz’de nerede olursa olsun gider alırız’ dedik. Sondaj filomuzun en güçlüsü Abdülhamit Han’ı Akdeniz’de Yörükler-1 kuyusuna gönderdik. Gemimizdeki tüm personelimiz canla başla çalışıyor. Tek amaçları var yeni bir keşif, yeni bir müjde. İnşallah umutluyuz. Rabb’im nasip ederse güzel haberleri milletimizle paylaşacağız. Keşfin ateşini Akdeniz’de de yakmaya kararlıyız” şeklinde konuştu.

İlgili Haberler