1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Enerji Depolama Sistemleri Derneği kuruldu

Enerji Depolama Sistemleri Derneği kuruldu

Enerji depolama ürünlerinde yerli teknoloji üretip ihraç etmek amacıyla Enerji Depolama Sistemleri Derneği" kuruldu. Yatırımların 2024’te hayata geçirilmesi ve dünyada ilk 5 ülke arasına girilmesi hedefleniyor.

Enerji Depolama Sistemleri Derneği kuruldu

Enerji Günlüğü - Türkiye’de üretilecek olan enerji depolamada ileri teknoloji segment ürünler Türkiye’den dünyaya ihraç edilecek. 

Türkiye yenilenebilir enerji sanayicileri, akademisyenler ve yenilenebilir enerjide önemli çalışmaları ile STK’lar iklim değişikliğiyle mücadeleyi ve uyumu desteklemek amacıyla sanayide yeşil geçişin arkasındaki ana itici güç olacak olan “enerji depolama sistemleri” ekosistemini daha da güçlendirmek için harekete geçti. Bu hedefle “enerji depolama sistemleri” ekosistemini daha da güçlendirmek için harekete geçti ve "Enerji Depolama Sistemleri Derneği" kuruldu.

Bu ekosistem içerisinde üniversiteler, kamu kurumları, araştırma enstitüleri ve özel sektör, iklim değişikliği ve enerji dönüşümü ile kamu-özel iştirakler ve sanayici arasında  da köprü görevi kurarak ilgili yurtiçi ve yurtdışı bağlantılarla işbirliği halinde, AR-GE, araştırma ve geliştirme çalışmalarını yürütecek.

DERNEK 16 ÜYE FİRMA İLE KURULDU

16 üye firma ile kurulan Enerji Depolama Sistemleri Derneği’nin başkanlığını Ankara Yıldırım Beyazıt  Üniversitesi öğretim üyesi Prof.  Dr.  Kamil Çağatay Bayındır üstlendi. 

Üye firmalar arasında Alfa Solar Enerji, Astor Enerji, Egesa Enerji, Epra Enerji, ERC Sistem, Europower Enerji, Form Elektrik, IBT Solar, Liva Enerji, Naturel Enerji, Partner EGS, Reap Batarya, Redsun Enerji, Sarper Günay Enerji-Win Solar, Schmid-Pekintaş Investments ve SolarAPEX bulunuyor.

YATIRIMLAR 2024’TE HAYATA GEÇİRİLECEK

“Enerji Depolama Sistemleri Derneği”nin enerji depolama sistemlerini üreten, geliştiren, bu sistemlerin uygulamasını gerçekleştiren, enerji depolama sistemleri konusunda mühendislik hizmeti veren ve yatırım yapan tüm paydaşları aynı çatı altında toplamayı hedeflediğini belirten Prof. Dr. Kamil Çağatay Bayındır,  “Enerji Depolama Sistemleri Derneği” olarak önümüzdeki yılın ilk yarısında enerji depolama ürünlerinde yerli teknolojimizi ülke olarak dünyaya ihraç edecek fabrikalarımız açılacak. İlk etapta 3 bin’in üzerinde istihdam ile enerji depolama teknolojisi sanayimizde yatırımlar 2024 yılında hayata geçirilecek. Önümüzdeki 5 yılda Türkiye’nin enerji depolama sanayisi ile aynı güneş paneli üretimimiz ile olduğu gibi dünyada söz sahibi bir konuma geleceğini öngörüyoruz. Enerji depolama teknolojisinde dünyadaki ilk 5 ülke arasına gireceğiz.  Enerji Depolama  Sistemleri Derneği,  sektörün gelişmesine, sektörel ihtisaslaşmaya ve dolayısıyla ülkenin enerji depolama konusundaki politika ve çalışmalarına doğrudan katkı sunma gayesiyle kurulmuştur. Ülkemizin sürdürülebilir hedefleri ve politikaları çerçevesinde, enerji depolama sistemlerinin  kullanımına yönelik stratejilerin belirlenmesi noktasında katılımcı bir vizyon geliştirmek, enerji depolama sistemlerinin üretilmesi ve geliştirilmesine katkı sunmak ve uluslararası pazarda rekabet edebilen bir sektörün oluşması için çalışmalar yapmak temel amaçlarımız arasındadır” dedi.

Bayındır ayrıca depolamalı üretim tesisleri ve müstakil elektrik depolama tesisleri  kurulumlarının  Ulusal Enerji planında 2035 yılı için öngörülen   7,5 GW  değerinin oldukça üzerinde gerçekleşmesini  öngördüklerini de kaydetti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler