1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Enerji desteğine esas faturanın döneminde ödenmesi şart değil

Enerji desteğine esas faturanın döneminde ödenmesi şart değil

Yatırımlara enerji desteği ödemesine esas faturanın fatura döneminde ödenmiş olma şartı kaldırıldı.  

Enerji desteğine esas faturanın döneminde ödenmesi şart değil

Enerji Günlüğü - Yatırımlara enerji desteği ödemesine esas faturanın fatura döneminde ödenmiş olma şartı kaldırıldı.  

Yatırımlara Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar, 4925 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararıyla yayımlandı. Karar hükümleri, 26 Kasım 2016 tarihinden itibaren geçerli sayılacak şekilde yürürlüğe kondu. 

Karar uyarınca enerji desteği ödemesi yapılırken; eski dönem borçları, gecikme faizleri, ceza bedelleri, nakliye, iletim, dağıtım, vergi, fon ve benzeri harcamalar hariç olmak üzere enerjinin temin edildiği kurum veya kuruluşlarca düzenlenmiş ve bedeli ödemiş faturadaki enerji tüketim harcaması esas alınarak yapılacak. 

Bu hüküm, enerji tüketim harcamasına esas alınacak faturanın, fatura dönemi içinde ödenmiş olma şartını ortadan kaldırdı. 

SİGORTA PRİMİ DESTEĞİNDE EKSPER TESPİTİ ŞART

Sigorta primi işveren hissesi desteği uygulamasına yatırım tamamlama vizesinden önce başlanabilmesi için de ekspertiz tespiti şartına bağlandı. Buna göre Bakanlıkça görevlendirilen en az iki eksper, yatırım yerinde tespit yapacak ve destek uygulaması ardından destek uygulaması yatırım tamamlama vizesinden önce de başlayabilecek. 

KISMİ TAMAMLAMA İÇİN 5 MİLYON TL YATIRIM VE EKSPERTİZ

Yeni düzenleme, 10 yıllık yatırım süresi olan yatırımlar için kısmi tamamlama işlemi yapılabilmesini de asgari 5 milyon liralık yatırım harcamasının gerçekleştirilmiş olmasına bağladı. Kısmi tamamlama işlemi, yatırımın her bir fazı için Bakanlıkça görevlendirilen en az iki eksper tarafından yatırım yerinde yapılan tespite istinaden gerçekleştirilecek. 

Kısmen işletmeye geçiş, kısmi tamamlama koşullarının sağlanmadığı durumda kısmi tamamlama olarak değerlendirilmeyecek. Ancak kısmi tamamlama işleminin yapılmış olması, kısmen işletmeye geçildiği anlamına gelecek. 

Önceki ve Sonraki Haberler