1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Enerji devi Socar, Remzi Gür’le ortak oldu

Enerji devi Socar, Remzi Gür’le ortak oldu

Enerji Günlüğü - Ocak ayında EPDK’dan akaryakıt dağıtım lisansı alan Azeri enerji devi Socar, Ramsey’in sahibi işadamı Remzi Gür ile ortak...

Enerji devi Socar, Remzi Gür’le ortak oldu

Enerji Günlüğü - Ocak ayında EPDK’dan akaryakıt dağıtım lisansı alan Azeri enerji devi Socar, Ramsey’in sahibi işadamı Remzi Gür ile ortak oldu. Socar Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, Gür ile üç farklı şirkette ortaklıkları olduğunu bildirdi. Petkim’in ana hissedarı olan Socar, 2016 yılında devreye girecek Star Rafinerisi’nde nafta, LPG, dizel, jet yakıtı gibi petrol ürünleri üretecek. Milliyet’in haberine göre, üretim alanında tek başına faaliyet gösteren Socar, pazara yönelik operasyonlarda ise iş adamı Remzi Gür ile üç farklı şirkette ortak oldu.

ÜÇ ORTAK OPERASYON

Socar Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, hazır giyim markası Ramsey’in sahibi Remzi Gür ile farklı alanlarında faaliyet gösterecek üç şirket kurduklarını söyledi. Bunlar, doğalgaz dağıtımı şirketi Socar Turkey Gaz Dağıtım, akaryakıt ve petrol ürünleri dağıtımı şirketi Socar Turkey Petrol Enerji Dağıtım ve elektrik üretim şirketi Socar Power Enerji Yatırımları.

TÜKETİCİYE TEMAS

Bu üç alanın, büyütmeyi ve geliştirmeyi planladıkları alanlar olduğunu kaydeden Kenan Yavuz, şöyle konuştu: “Sinerji yaratabilecek ortaklık olarak gördüğümüz yapıda nihai tüketiciye temas eden ve edecek operasyonlar olacak. Henüz operasyonel anlamda somut adımlarımız olmadı  ancak potansiyel fırsatlar için geleceğe yönelik çalışmalarımız  var. Downstream (petrol ürünleri satış, pazarlama ve dağıtımı) ve yerel olarak yapacağımız operasyonlarımızda Remzi Bey’le ortaklık sinerji yaratacak. Upstream (hammadde, rafineri, petrokimya) alanında herhangi bir ortaklık yok.”

ÇALIŞMALAR SÖZ KONUSU

Akaryakıt dağıtımına giriş şekli, zamanlaması ve bu sektördeki büyüme planları hakkında bilgi vermek için henüz erken olduğunu vurgulayan Kenan Yavuz, “Socar olarak önceliğimiz rafineri yatırımını tamamlamak. Kendi ürünlerimizi, kendi dağıtım ağımızla buluşturmak entegrasyonun bir parçası. Hedeflerimizden biri hammaddeden başlayıp, nihai tüketimle biten bir dikey entegrasyonu gerçekleştirmek. Farklı fırsatlar çıkarsa değerlendirilir ancak herhangi bir somut projeden bahsetmek için çok erken. Şu anda sadece altyapı çalışmaları söz konusu” diye konuştu. İşadamı Remzi Gür ise Socar ile ortaklığını doğrulamazken, enerjide jeotermal yatırımları olduğunu söyledi.

612 MW’LIK TERMİK SANTRAL

Elektrik üretim şirketi Socar Power’ın, Petkim Yarımadası’nda yapılacak enerji yatırımlarıyla ilgili kurulan bir şirket olduğunu dile getiren Kenan Yavuz, “Petkim Yarımadası’nda kuracağımız STEP Enerji Santrali var” dedi. 612 MW kurulu gücündeki termik santral 1 milyar dolara mal olacak. Star rafinerisi ile eşzamanlı devreye alınması planlanıyor” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler