1. HABERLER

  2. ETKİNLİKLER

  3. Enerji işçilerinden Diyarbakır’dan barışa destek

Enerji işçilerinden Diyarbakır’dan barışa destek

Enerji Günlüğü – Enerji-Sen üyesi işçiler bugün Diyarbakır'da yaptıkları bir basın açıklaması ile savaş politikalarına karşı barışı savunduklarını...

Enerji işçilerinden Diyarbakır’dan barışa destek

Enerji Günlüğü – Enerji-Sen üyesi işçiler bugün Diyarbakır'da yaptıkları bir basın açıklaması ile savaş politikalarına karşı barışı savunduklarını duyurdular.

Enerji-Sen tarafından yapılan basın açıklamasıyla Diyarbakır merkez ve ilçelerinden ve Tunceli'den gelen Sendika üyesi işçilerin katıldığı bir basın açıklaması yapıldığı ve bölgede barışa destek verildiği duyuruldu.

Saat 15:00'da Dağkapı Meydanı'nda yapılan eylemde ilk olarak sendika üyesi Dicle EDAŞ işçisi Mehmet Şirin Gürbüz, basın açıklamasına katılmayan Urfa, Muş, Bitlis, Van, Hakkari'de çalışan enerji işçilerinin selamını ileterek, enerji işçileri olarak savaşa karşı barışı savunduklarını ve bedeli ne olursa olsun barış için mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Daha sonra konuşan Sendika Merkez Yönetim Kurulu üyesi Süleyman Keskin, son bir aydır bölgede çalışan sendika üyelerini ziyaret ettiklerini, artan saldırı ve çatışmalardan enerji işçilerinin de rahatsız olduğunu, halkların barış talep ettiği bir dönemde 400 vekil isteyenler istediklerine ulaşamayacaklarını anlayınca IŞİD'i devreye soktuğunu seçimden önce başlayan saldırıların seçimlerden sonra savaş noktasına geldiğini söyledi. Başta bölgede çalışan enerji işçileri olmak üzere işçilerin savaş çığırtkanlığına karşı barı talep ettiklerini, barış için mücadele edeceklerini söyledi.

Dicle EDAŞ işçisi Oktay Yıldırım’ın okuduğu basın açıklamasında "Türkiye’nin yakın tarihini bilen herkes ülkenin kadim sorunlarının savaşla, şiddetle çözülemediğini görmektedir. Savaş daha fazla baskı ve kan, daha fazla baskı ve kan daha fazla savaş getirmektedir. Bu bir kısır döngüdür. Bu topraklar kana doymuştur. Savaşlarda, çatışmalarda sadece ve sadece işçi sınıfının, emekçilerin, yoksulların çocukları ölürken, çok küçük bir azınlık gücüne güç, sarayına saray, servetine servet eklemiştir.

Yıllarca ve defalarca izlediğimiz bu filmin sonu bilinmektedir. Savaş ve ölüm, kimseye kazandırmamakta, herkese ama herkese kaybettirmektedir. 30 yıl boyunca ülkemizin çatışma ortamında çektiği acılar hala hafızalardadır. Bu çılgınlığa derhal bir son verilmelidir.

Biz enerji işçileri şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da savaş, gerilim ve katliam politikalarına karşı barışı örmeye, halkların kardeşliğini savunmaya devam edeceğiz" denildi.

50'ye yakın enerji işçisinin katıldığı açıklamada "AKP savaş işçi barış istiyor", "Bıji bıratiya gelan", "IŞİD vuruyor AKP koruyor" sloganları atıldı.

Okunan basın açıklamasının ardından eylem sonlandırıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler