1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Enerji sektörünün nabzı `verimlilik` diye atıyor

Enerji sektörünün nabzı `verimlilik` diye atıyor

Enerji Günlüğü - Sektörel Fuarcılık tarafından düzenlenen UEVF 2013 – 4. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı...

Enerji sektörünün nabzı `verimlilik` diye atıyor

Enerji Günlüğü - Sektörel Fuarcılık tarafından düzenlenen UEVF 2013 – 4. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından 10 Ocak 2013 Perşembe günü WOW Convention Center’da yapılan törenle açıldı. "Verimli Kullanırsan, Enerji Gelecektir" teması altında gerçekleşen etkinliğin açılışına TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücahit Fındıklı, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Palaz ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Yusuf Yazar ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Soğancı da katıldı.

İSRAF HARAMDIR
TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücahit Fındıklı, konuşmasında bir birim ürün üretmek için Avrupa Birliği üyesi ülkelerden iki buçuk kat daha fazla enerji harcadıklarına dikkat çekerek dünyada 2 milyara yakın bir nüfusun enerjiden yoksun olduğunu söyledi. Fındıklı, enerjiyi kullananların nasıl olsa parasını ödüyorum diyerek enerjiyi sorumsuzca kullanmaması gerektiğini söyleyerek, “Kaloriferi sonuna kadar yakıp pencereyi açmak sorumsuzca bir davranış olur. İsterseniz emeğe saygı isterseniz bir nimet olarak kabul edin, her türlü israf haramdır diye bakın.” dedi.

SİGARA BENZERİ KAMPANYA
TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya ise törende yaptığı konuşmasında kalkınma ve enerjinin birbiriyle ilgili olduğunu ve çevreye duyarlı olması gerektiğini vurgulayarak, ülkemizde sigara ile ilgili yürütülen kampanyanın çok başarılı olduğunu, benzer bir kampanyanın enerji verimliliği ile ilgili yapılması gerektiğine dikkat çekti. En önemli enerjinin tasarruf edilen enerji olduğunu sözlerine ekleyen Erol Kaya şöyle devam etti:
"Rüzgar enerjisine karşı olanlar kuşları rahatsız ediyor ve çok gürültü yapıyor diyorlar. Hidroelektrik santrallerine karşı olanlar doğayı tahrip ediyor diyorlar. Nükleer enerjiyi istemeyenler atıklarından endişe ediyor. Peki ne yapacağız? Hem evimizde elektrik olsun diyorsak hem de çevremiz temiz kalsın istiyorsak enerjimizi verimli kullanacağız."

TÜBİTAK’TAN YARATICI PROJELER
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Palaz ise Türkiye’nin enerji sorunlarına yönelik yaratıcı çözümler üretmek için birçok projenin hayata geçirilmesi için Ar – Ge ve laboratuvarı yürüttüklerini söyledi. Termik santrallerdeki atık ısının kullanımı ile ilgili bir pilot projeyi Soma Termik Santrali’nde uyguladıklarını aktaran Palaz, elektrikli hibrid otomobil motoru ile ilgili çalışmaları için de laboratuvar hizmeti verdiklerini ifade etti.

10 MİLYARLIK TASARRUF POTANSİYELİ
Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Yusuf Yazar törende yaptığı konuşmasında enerji verimliliği alanında Türkiye’nin büyük bir potansiyeli olduğunun altını çizerek “Ülkemizin yıllık 8 – 10 milyar dolarlık enerji tasarrufu potansiyeli bulunuyor. Geç kaldığımız her yıl bu potansiyel imkanımızı kaybediyoruz. Temiz enerji konusunda yüksek teknoloji ürünlerine yatırım yapmamız kaçınılmaz. Bilgilendirme, bilinçlendirme ve sivil toplum kuruluşları ile önemli eğitim işbirliklerine imza atmamız gerekiyor.” dedi.

DÜNYA MARKALARI UEVF 2013’TE
4.Ulusal Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı’nda ulusal ve uluslararası dünya markaları yerini alıyor ve sponsorluk desteği veriyor. İgdaş, Pentair, Schneider Electric, Siemens, Şekerbank ve Tüpraş UEVF 2013 sponsoru olarak yerlerini alırken; Bilgi Üniversitesi, Enerji Verimliliği konulu resim, öykü ve proje dalında ödül alan öğrencilerin “destek sponsorluğunu” üstlendi. Enerji Verimliliği etkinlikleri kapsamında ödül alan öğrenciler için İstanbul Akvaryum katkılarıyla akvaryum gezisi düzenlenecek.
Etkinlikler kapkamında çeşitli oturum ve panellerde kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, özel sektör temsilcileri ve akademisyenler bildirilerini sunuyor. Forumun amacı toplumdaki enerji kültürü ve verimlilik bilincinin artırılmasını sağlamak. UEVF 2013 forumunda gerçekleştirilecek oturum ve panellerde aşağıdaki konu başlıkları ele alınıyor.
- Dünyada ve Türkiye’de Enerji Verimliliği Çalışmaları Örnekleri ve Sonuçları
- Bölgesel Isıtma Ağları
- Sanayide Enerji Verimliliği Stratejileri
- Bina ve Hizmetler Sektöründe Enerji Verimliliği Stratejileri
- Ulaşım Sektöründe Enerji Verimliliği Stratejileri
- Sürdürülebilir Finansman Modelleri
- Enerji Verimli Ürün ve Teknolojiler
- İdari ve Kurumsal Yapı ve Yapılanmalar
- Enerji Arz Güvenliği ve İklim Değişikliği Bağlamında Yenilenebilir Enerji
- Yan Etkinlikler: Ürün ve Hizmet Sunumları

İŞTE TÜRKİYE'NİN 2012 YILI ENERJİ VERİMLİLİĞİ ŞAMPİYONLARI. TIKLAYINIZ!

Önceki ve Sonraki Haberler