1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Enerji şirketleri KEP’e tam uyum sağladı

Enerji şirketleri KEP’e tam uyum sağladı

Enerji Günlüğü - EPDK’ya bağlı lisans sahibi kurumlara yapılacak olan bildirimler için getirilen e-imza zorunluluğu, kayıtlı elektronik posta (KEP)...

Enerji şirketleri KEP’e tam uyum sağladı

Enerji Günlüğü - EPDK’ya bağlı lisans sahibi kurumlara yapılacak olan bildirimler için getirilen e-imza zorunluluğu, kayıtlı elektronik posta (KEP) hizmetlerine olan ilgiyi artırdı. Özellikle enerji şirketlerinin bu konuda kendilerine yoğun ilgi gösterdiğini söyleyen Türkiye Noterler Birliği Vakfı kuruluşu TNB KEP Pazarlama Direktörü Pelin Yelkencioğlu, 1 milyonu kurum, 3 milyonu bireysel kullanıcı olması öngörülen sistemde enerji şirketlerinin çok hızlı bir şekilde sisteme uyum sağladığının altını çizdi.

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından, Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) hizmet sağlayıcısı olarak lisanslanan ilk özel şirket olan Türkiye Noterler Birliği Vakfı kuruluşu TNB KEP, aynı zamanda KEP hesabı veren ilk kuruluş olma özelliği de taşıyor. 2014 sonunda Türkiye’de 4 milyon KEP kullanıcısı olacağı öngörülüyor.

“KEP ADRESİNİZ, E-TEBLİGAT ADRESİNİZ OLACAK”

Elektronik tebligat adresi almak isteyen kurumların kayıtlı elektronik posta hesabı edinmeleri gerektiğinin altını çizen Yelkencioğlu, “Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’na bağlı kurumlar, KEP’e tam uyum sağladı. Nisan ayında KEP hesabı vermeye başlayan TNB KEP’in kurumsal müşteri profilinin yüzde 20’sini enerji şirketleri oluşturuyor. Bu durum, kurumların TNB KEP’e duyduğu güvenin de bir göstergesidir” dedi.

KEP, VATANDAŞA FAYDA OLARAK DÖNECEK

“1 Nisan 2013 tarihi itibariyle EPDK’ya bağlı lisans sahibi kurumlara yapılacak bildirimler, e-imza ile elektronik ortamda gerçekleştirileceğinden KEP sahiplik süreci de hızlanmış ve KEP uygulama alanları için yeni fırsatlar doğmuştur” diyen TNB KEP Pazarlama Direktörü Yelkencioğlu “Yakın gelecekte doğalgaz abonelik işlemleri, ödeme bildirimleri, e-fatura işlemleri ve birçok sözleşme KEP üzerinden yapılabilecek ve vatandaşa sunulan hizmet kalitesi artacaktır” dedi.

TEBLİGAT KANUNU VE KEP İLİŞKİSİ

7201 sayılı Tebligat Kanununa 6099 sayılı Kanun ile eklenen 7/a maddesiyle, anonim ve limited şirketlere yapılacak tebligatların, elektronik yolla yapılması zorunlu hale getirildi. Söz konusu düzenleme ile ilgili Adalet Bakanlığınca yayımlanan “Elektronik Tebligat Yönetmeliği”nin aynı hususa değinen maddesi ise 19 Ocak 2013 tarihi itibari ile yürürlüğe girdi.

 

KURUMLAR KEP’E NASIL BAŞVURABİLİR?

KEP hesabı almak için www.tnbkep.com.tr üzerinden online olarak, TNB KEP çağrı merkezi üzerinden ya da TNB KEP ofislerinden başvuru yapabilecek.

HUKUKEN GEÇERLİ ELEKTRONİK POSTA: KEP

Kullanmakta olduğumuz özel e-posta hesapları KEP sistem özelliklerine sahip olmadığından anlaşmazlık durumlarında yasalar karşısında bir ispat ve delil niteliği taşımıyor, içeriği değiştirilebileceğinden riskli ve orjinalliği şüpheli kabul ediliyor. Ancak KEP ile gönderilen elektronik iletilerin içerikleri değiştirilemediği, teknik olarak orjinalliği ispatlanabildiği için, KEP yeni Türk Ticaret Kanunu’nda (TTK) yasal, hukuken geçerli elektronik posta gönderim şekli olarak tanımlanıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler