1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Enerji tasarrufundan 107 milyon çeyrek altın!

Enerji tasarrufundan 107 milyon çeyrek altın!

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, "Tasarruf için bir Enerji Takımı kurduk. Bu takım sayesinde, 77 milyon ile el ele vererek ülkemizi...

Enerji tasarrufundan 107 milyon çeyrek altın!

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, "Tasarruf için bir Enerji Takımı kurduk. Bu takım sayesinde, 77 milyon ile el ele vererek ülkemizi enerji dolu yarınlara taşıyacağız. Türkiye'nin bu seferberliğe ihtiyacı var" dedi. Yıldız, Türkiye'nin başta konut, sanayi ve ulaştırma olmak üzere tüm alanlardaki enerji tasarrufu çalışmalarıyla 10 yılda 107 milyon çeyrek altın karşılığı kaynak sağlayacağını söyledi.

Türkiye'ye yılda 15, 2023 yılına kadar ise 150 milyar TL kazandırması öngörülen "Enerji Takımı" projesinin detayları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile İstanbul Ticaret Odası ve Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar tarafından açıklandı.

Lütfi Kırdar Kongre Sarayı'nda yapılan toplantıda konuşan Bakan Yıldız, Türkiye'nin yıllık enerji faturasının 50 milyar dolar olduğunu hatırlatarak "Tasarruf için enerji takımı kurduk. Enerji Takımı; evde, yolda, okulda, sanayide, 7'den 70'e sesini duyurmak ve herkesi bu takımın aktif üyesi yapmak için tüm Türkiye'yi gezecek. Bu şekilde, nasıl tasarruf yapacağını bilen ve enerjisini verimli kullanan bireyler yetişecek. Enerji Takımı, 77 milyon ile el ele vererek Türkiye'yi enerji dolu yarınlara taşıyacak" dedi.

EV KADINLARINDAN YILDA 4 MİLYAR TL

Ev kadınlarının, sadece elektrik tasarrufu yaparak faturalarını ortalama yüzde 25 oranında düşürebildiğini belirten Yıldız, "Bir ev kadını tasarruf ettiği enerji ile her yıl bir altın alabilir. Sadece ev kadınlarımızın tasarrufu ile enerjiye ödediğimiz 4 milyar TL Türkiye'de kalır" diye konuştu.

ALTIN GOLÜ TÜRKİYE ATACAK

Türkiye'de yaşayan herkesin, bu takımın bir oyuncusu olacağını söyleyen Yıldız, Brezilya'da devam eden ancak Türkiye'nin katılamadığı Dünya Kupası'na da esprili bir dille değinerek, "Ne Brezilya ne Hollanda, altın golü Türkiye atacak. Ev kadınımızdan çocuklara, sanayiciden sürücüye kadar bu galibiyette herkesin payı olacak. Hep birlikte kazanacağız. Her yıl tasarruf ettiğimiz paralar, aile bütçesinde kalacak" dedi.

107 MİLYON ÇEYREK ALTIN

Türkiye'nin bu çalışmada elde edeceği bir yıllık tasarrufun parasal karşılığını 107 milyon çeyrek altın olarak ifade eden Bakan Yıldız, sanayideki enerji verimliliği sayesinde, işadamlarının cebinde kalacak paranın ise 6.5 milyar TL olarak belirtti.

KREDİ ARAMA, TASARRUF ET!

Sanayide enerji maliyetinin ciddi bir yer tuttuğuna değinen Enerji Bakanı Yıldız, "Sanayici arkadaşlarımız enerjiyi verimli kullanarak, banka kredisine ihtiyaç duymadan şirketini büyütebilir" diye konuştu.

Bakan Yıldız, evde gereksiz yanan bir lambayı kapatarak, otomobilin durduğu yerde değil hareket halinde ısınmasını sağlayarak, evlerde enerji tüketimi yoğun aletler yerine, enerji sınıfı yüksek A++ ev aletleri kullanarak, işyerlerinde büyük alanları güneş ışığıyla aydınlatarak bile büyük tasarruflar yapılabileceğinin altını çizdi.

TAŞIT SÜRÜCÜLERİNE UYARI

Enerji Bakanı Yıldız, Türkiye'de son 25 yıldaki büyüme eğilimlerinin sürmesi halinde 2020 yılında yolcu trafiğinin bugünkü düzeyinin yaklaşık 3.3 katına (540 milyar yolcu/km), yük trafiğinin ise 2.5 katına (300 milyar ton/km) çıkacağının öngörüldüğünü belirtti. Bu yüzden ulaştırma sektöründe enerji verimliliğini arttırıcı çalışmaların bir an önce hayata geçirilmesinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Bakan Yıldız, Enerji Verimli Ulaşım çalışmasıyla taşıt sürücüleri başta olmak üzere ulaşımın her alanında verimliliği artırma konusunda bir bilinç oluşturulacağını kaydetti.

DAHA AZ ENERJİYLE ÜRETİM MÜMKÜN

Enerji Verimliliği Derneği Başkanı İbrahim Çağlar da 2020'de dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmaya hazırlanan Türkiye'nin kişi başına görece daha az enerji tükettiği halde, 1.000 dolarlık milli hasılayı üretebilmek için gelişmiş ülkelere göre daha fazla enerji harcadağına dikkat çekti. Çağlar, bu nedenle sanayide, üretimde enerjinin daha verimli kullanılmasının büyük önem taşıdığını vurguladı.

Enerji Verimliliği Derneği olarak enerji verimliliğini Enerji Hanım projesi kapsamında ev kadınlarına ve Enerji Çocuk projesi ile de genç nesillere taşıdıklarını aktardı. Genç nesillerin enerjinin verimli kullanılması konusunda bilinçlenmesinin çok büyük önem taşıdığını vurgulayan Çağlar, "Enerji Çocuk projesi kapsamında, başta evlerde olmak üzere çocuklarınbulunduğu her ortamda enerjinin çocuklar tarafından verimli kullanılması sağlanacaktır. Çocuklarımızın enerji kullanımı ve tüketimi konusunda bilinçlendirilmesi ve çocukların enerji verimliliği konusunda ülke ekonomisine katkıda bulunması amaçlanmaktadır" diye konuştu.

İŞLETMELERDE YÜZDE 30 TASARRUF

Enerji Verimli Sanayi projesi kapsamında verimlilik artışı sağlanabilecek 13 alan tespit edildiğini belirten Çağlar, işletmelerin enerji faturalarını yüzde 30 azaltacak somut örnekler de verdi. Bu kapsamda buhar sistemlerinde yalıtımlı borulardaki kayıplar, yalıtımsız borulara göre yüzde 80-85 oranında daha az oluyor ve fırın sistemlerinde atık ısının geri kazanılmasıyla yüzde 45'e varan enerji tasarrufu sağlanabiliyor.