1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. “Enerji yatırımları arttı, yetişmiş eleman ihtiyacı var”

“Enerji yatırımları arttı, yetişmiş eleman ihtiyacı var”

Enerji Günlüğü - Enerji Verimliliği Derneği Bursa Şubesi Başkanı Dr. Müh. Mustafa Uysal, enerji yatırımlarının artmasıyla yetişmiş eleman ihtiyacının...

“Enerji yatırımları arttı, yetişmiş eleman ihtiyacı var”

Enerji Günlüğü - Enerji Verimliliği Derneği Bursa Şubesi Başkanı Dr. Müh. Mustafa Uysal, enerji yatırımlarının artmasıyla yetişmiş eleman ihtiyacının ortaya çıktığını söyledi. Yazılı açıklama yapan Uysal, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre önümüzdeki 15 yılda enerji talebinin 2 kat artacağını belirtti. Talebin karşılanması için 100 milyar dolar yatırım yapılması gerektiğinin altını çizen Uysal, enerji yatırımları konusunda şu bilgileri verdi: "1960'larda yaklaşık 3 milyar KWh olan Türkiye'nin elektrik sarfiyatı, 2011 yılında 230 milyar KWh'e ulaştı. Artan enerji talebine paralel olarak enerji yatırımları da yükseliş gösterdi. 2003 yılında HES'lerden sadece 26 milyar KWh enerji üretilirken, bu yılın ilk 7 ayında 40 milyar KWh enerji sadece HES'lerden elde edildi. Bu değerin yıl sonunda 65 milyar KWh'e ulaşması bekleniyor. 2003'ten bu yana devreye alınan 4 bin 704 MW toplam kurulu gücündeki işletmeye alınan projeler için özel sektör tarafından yapılan yatırım tutarı 6 milyar doların üzerinde olup, geri kalan potansiyel için de özel sektör tarafından 50 milyar doların üzerinde yatırım yapılması beklenmektedir."

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre önümüzdeki 15 yılda enerji talebinin 2 kat artacağını belirten Uysal, talebin karşılanması için 100 milyar dolar yatırım yapılması gerektiğinin altını çizdi. Giderek artan enerji alanındaki personel ihtiyacına vurgu yapan Uysal, şöyle devam etti: "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre her yıl ortalama 100 bin istihdamın sağlandığı enerji sektörü, 2010 yılından itibaren 200 binli rakamlara oturmuş; önümüzdeki yıllarda bunun 300 binli rakamları geçeceği görülmektedir. Sadece yenilenebilir enerji alanında 5 binin üzerinde teknik personele ihtiyaç olacaktır." Bu alanda çok önemli araştırma enstitülerine ihtiyaç bulunduğuna dikkat çeken Uysal, üniversitelerin bu alanda bölümler açarak yetkin personel yetiştirilmesine katkıda bulunmasını beklediklerini kaydetti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler