1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Enerjisa Enerji turizmi dört mevsime yayıyor

Enerjisa Enerji turizmi dört mevsime yayıyor

Enerjisa Enerji’nin UNDP, Sabancı Vakfı ve Hilton Otelleri desteğiyle, İzmir’in tarihi Birgi köyünü sürdürülebilir yeşil turizm merkezi haline getirecek.

Enerjisa Enerji turizmi dört mevsime yayıyor

Enerji Günlüğü - Enerjisa Enerji, Balıkesir Ayvalık Küçükköy’de başlattığı Sürdürülebilir Enerji Temelli Turizm Uygulama Merkezi (SENTRUM) Projesi kapsamındaki yeşil destinasyon modeli çalışmalarına İzmir’in tarihi Birgi Köyü ile devam ediyor. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Üniversitesi’nin yanında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) ortaklığı ile güçlenen SENTRUM’un ikinci yeşil destinasyon merkesi İzmir Ödemiş’e bağlı Birgi Köyü olacak. Proje Sabancı Vakfı ve HiltonSA Otelleri tarafından da desteklenen projenin yerel ortakları ise Ödemiş Belediyesi ve Ödemiş Kaymakamlığı.

Yerel kalkınmanın destekleneceği İzmir’in Birgi köyü, kültürel ve doğal değerlerin korunduğu, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji uygulamaları ile bölge turizminin dört mevsime yayıldığı, akıllı rotalarla ziyaretçilerin seyahat deneyimlerini kişiselleştirebilecekleri bir sürdürülebilir yeşil destinasyon haline dönüştürülecek. SENTRUM Projesi kapsamında Birgi’de toplum temelli sosyo-ekonomik kalkınmaya katkı sağlamak amacıyla, küresel olarak kabul görmüş standartların, destinasyonun özgün ihtiyaçlarıyla uyumlu hale getirilmesi ve sürdürülebilir turizmin desteklenmesi amaçlanıyor.

Projenin başlıca hedefleri arasında Birgi’de GSTC’nin (Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi) kriterleri ile uyumlu bir destinasyon dönüşümüne öncülük etmek, iklim risk değerlendirmesi ile mevcut ve gelecekte turizm destinasyonunu etkileyecek riskleri ve uyum tedbirlerini belirlemek, ziyaretçi taşıma kapasitesi çalışmasıyla Birgi’nin sosyal, çevresel, kültürel mirası üzerinde baskı yaratmayacak şekilde ziyaretçi planlaması yapmak, Birgi için bir markalaşma ve pazarlama stratejisi oluşturmak yer alıyor.

Yürütülen çalışmalar kapsamında toplumsal cinsiyet eşitliği, kadın ve gençlerin istihdam edilebilirliği, turizm meslek lisesi ve üniversite öğrencilerine yönelik staj imkanlarının belirlenmesi gibi konularda mevcut durum analizlerinin yapılması, eylem planlarının hazırlanması ve kapasite geliştirme çalışmalarının yürütülmesi amaçlanıyor. Yürüyüş ve bisiklet rotalarının oluşturulmasının yanı sıra çevre dostu ulaşımın teşvik edilmesi, konaklama tesisleri ve kamu binalarında enerji etütleri yapılması planlanan SENTRUM modeli ile geçim kaynaklarına yönelik fırsatlar artırılırken Birgi’nin eşsiz kültürel ve doğal mirasının da tanıtımına odaklanılıyor.

enerisa-enerji-sentrum-birgi.jpegSENTRUM projesinin hedefleri, bugüne kadar atılan adımlar ve bundan sonra Birgi’de yapılacaklar; Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar, UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Dr. Elif Balcı Fisunoğlu’nun katılımları ile 20 Mayıs 2024 tarihinde İzmir Birgi köyünde gerçekleştirilen basın toplantısında paylaşıldı.

Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar, Türkiye’nin enerji dönüşümüne öncülük ettiklerini belirterek “Diğer yandan da iklim krizi başta olmak üzere dünyamızın ve ülkemizin sorunlarına amaçlar için ortaklıklar kurarak çözümün bir parçası olma isteğimizi faaliyet gösterdiğimiz her alanda tahahhüt ediyoruz” dedi.

Daha İyi Bir Gelecek vizyonu ışığında turizm sektörünün sürdürülebilir uygulamalar ve yenilenebilir enerji ile dönüşebileceğini SENTRUM ile daha önce Ayvalık Küçükköy’de ispat ettiklerini ifade eden Pınar, “Sentrum projesi gerek farkındalık çalışmalarımız gerekse İşimin Enerjisi çatısı altında geliştirdiğimiz projeler ile taçlandı. Enerjisa Enerji olarak bundan sonra Birgi’de de paydaşlarımızla birlikte daha iyi bir gelecek için çalışmaya, Türkiye’ye örnek olmaya devam ederken, SENTRUM Projesi ile de Türkiye ve dünya ölçeğinde başarı hikayesi yazmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

GELİR SAĞLARKEN DOĞAYI KORUMAK

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton ise kalkınmanın güçlü bir motoru haline gelse de turizmin turistlerin ilgisini çeken doğal güzelliklerin göz ardı edilmesine neden olabileceğini belirterek “Turizm çevre üzerinde ağır bir baskı oluşturabilir. Bu nedenle, turizmden geçimini sağlayan bölge halkına sosyal ve ekonomik fayda sağlarken doğayı koruyan ve değer veren daha yeşil, daha sürdürülebilir modeller geliştirmek hayati önem taşıyor” dedi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM YOL HARİTASI

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Genel Müdür Yardımcısı Dr. Elif Balcı Fisunoğlu, Türkiye’nin Sürdürülebilir Turizm Sertifikasyon Kuruluşları için uluslararası akreditasyon sağlamanın yanı sıra sürdürülebilir seyahat ve turizme yönelik küresel standartları belirleyen ve yöneten Global Sustainable Tourism Council (GSTC) ile iş birliği anlaşması yaparak sürdürülebilir turizm yol haritasını oluşturduğunu söyledi.

DÜNYAYA İYİ UYGULAMA ÖRNEĞİ

Türkiye’nin bu anlaşmayla sürdürülebilir turizm alanında ilk defa hükümet nezdinde anlaşma yapan ilk ülke olduğunu kaydeden Fisunoğlu şöyle konuştu:

“Ulusal Sürdürülebilir Turizm Programı; konaklama tesisleri başta olmak üzere, destinasyonlar ve tur operatörleri için tüm turizm sektöründe dönüşümünü sağlayacaktır. İnanıyoruz ki, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TGA, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Enerjisa paydaşlığında hayata geçen ve odağına Sürdürülebilir Turizmi alan Sentrum projesi kapsamındaki çalışmalar ülkemizin yeşil dönüşümüne katkı sağlayacak ve dünyada iyi uygulama örneği olarak yerini alacaktır.”

Mehmet KARA - Enerji Günlüğü / İZMİR