1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Enerjisa Enerji'den 316 milyon Euro'luk halka arz

Enerjisa Enerji'den 316 milyon Euro'luk halka arz

Enerji Günlüğü - Enerjisa Enerji AŞ hisselerinin yüzde 20'sini oluşturan, E.ON ve Sabancı Holding’e ait 23,621 milyon adet ikincil hissesi halka arz...

Enerjisa Enerji'den 316 milyon Euro'luk halka arz

Enerji Günlüğü - Enerjisa Enerji AŞ hisselerinin yüzde 20'sini oluşturan, E.ON ve Sabancı Holding’e ait 23,621 milyon adet ikincil hissesi halka arz yoluyla Borsa İstanbul'da satıldı, yaklaşık 316 milyon Euro hasılat elde edildi.  

Bugün yapılan açıklama ile Türkiye elektrik dağıtım ve perakende şirketi Enerjisa Enerji A.Ş.’nin halka arzı başarıyla tamamlandığı belirtildi. 100 lotluk hisse karşılığı pay başına fiyat 6,25 TL olarak belirlendi. Güçlü yabancı ve yerli yatırımcılar tarafından büyük ilgi gören halka arza talep arzın 4,8 katı kadar oldu.

Satış sonrası Enerjisa Enerji AŞ'nin toplam piyasa değeri 7.38 milyar TL (1.58 milyar euro) olarak belirlendi. Enerjisa Enerji AŞ hisseleri ENJSA kodu ile 8 Şubat Perşembe günü Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayacak. Hisselerin işlem görmeye başlaması nedeniyle Borsa İstanbul'da gong çalma töreni yapılacak. 

YÜKSEK TALEP GÜVEN GÖSTERGESİ

Halka arz sürecine ilişkin değerlendirme yapan Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen, gelen rekor düzeydeki talebin yabancı yatırımcıların Türkiye’ye, ve Enerjisa’ya olan güveninin net göstergesi olduğunu söyledi. Sabancı’nın en büyük halka arzını gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşadıklarını belirten Göçmen, “Bugün geldiğimiz noktada Enerjisa Enerji’ye özellikle yabancı yatırımcılardan gelen yüksek talebin bizim açımızdan olduğu gibi Türkiye ekonomisi ve sermaye piyasalarının derinleşmesi açısından da büyük bir önem taşıdığını düşünüyoruz” dedi.

E.ON CEO’su Johannes Teyssen: “Elektrik dağıtım ve perakendecilik işini yürüten Enerjisa Enerji’nin halka arz sürecinin başarılı olmasından büyük memnuniyet duyuyorum. Bu başarı, yerli ve yabancı yatırımcıların Enerjisa’nın performansına duydukları güveni gösteriyor. Türkiye’deki 9 milyon müşterimiz de daha da büyüyen gücümüzden fayda sağlayacaklar” diye konuştu.

SEKTÖRÜN KURUMLAŞMASI VE ŞEFFAFLAŞMASINDA ÖNEMLİ ADIM

Yoğun talebe ilişkin Enerjisa CEO’su Kıvanç Zaimler, “Şirketimizin hem yurtiçi hem de yurtdışı talepte önde gelen ve saygın yatırımcılar tarafından yüksek talep alması bizim için çok gurur verici oldu. Bu başarı sektörümüzün kurumsallaşması ve şeffaflaşması yönünde de önemli bir adım olduğu gibi bize bir kat daha sorumluk getirdi.” dedi. 

Enerjisa’nın başarılı performansını hisse senedi piyasalarında da sürdüreceğine inandıklarını vurgulayan Zaimler, tüm yatırımcılara teşekkür etti. Yatırımcılardan gelen yüksek talebin de motivasyonuyla Enerjisa olarak yeni döneme daha güçlü başladıklarının altını çizen Zaimler, “Sektörün lideri, en büyük oyuncusu olarak yönetim kadromuz ve 10 bin çalışanımızla bugüne kadar sürdürdüğümüz başarılı performansımızı daha da güçlendirerek, karlı ve güçlü büyüme sağlayarak, Enerjisa’ya yatırım yapmış olan yatırımcıların bu yatırımlarının karşılığını en iyi şekilde alabilmeleri için çalışacağız” dedi.

GÖÇMEN: ENERJİSA'NIN HALKA ARZI SABANCI İÇİN DE BİR MİLAT

Önceki ve Sonraki Haberler