1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. Enerjisa Üretim’den insansız hidroelektrik üretimi

Enerjisa Üretim’den insansız hidroelektrik üretimi

Enerjisa Üretim, Dağdelen Hidroelektrik Santrali’ni 2022 itibarıyla hiç insan gücü kullanmadan tamamen uzaktan yönetilebilir ve dijital şekilde üretim yapabilen bir yapıya kavuşturdu.

Enerjisa Üretim’den insansız hidroelektrik üretimi

Enerji Günlüğü - Enerjisa Üretim, Kahramanmaraş’taki 8 MW’lık Dağdelen Hidroelektrik Enerji Santralinde tamamen insansız bir yöntemle enerji üretimine hazır hale getirdi. 

Elektrik üretim şirketi Enerjisa Üretim, teknoloji ve inovasyon yatırımlarına devam ediyor. Bu kapsamda yürütülen çalışmaların son halkası Kahramanmaraş’ta yer alan Dağdelen Hidroelektrik Enerji Santrali oldu; 8 MW kurulu güce sahip santral, tamamen insansız bir yöntemle enerji üretimine hazır hale getirildi.

KONTROL ATAŞEHİR MERKEZ OFİSİNDEN YAPILACAK

Yıllık ortalama 17 GWh  elektrik üretimi yapan Dağdelen HES’te üretim süreçlerinin sanal modelleri yaratılarak verilere dayalı performans ölçümleri gerçekleştirildi. Elde edilen tüm verilerle insansız üretime uygun hale getirilen santralin işletmesi üretim süreçleri, 2020 yılında Enerjisa Üretim’in Ataşehir Merkez Ofis’inde kurulan merkezi kontrol odası “Senkron” dan, yüzlerce kilometre mesafeden anlık olarak uzaktan yönetiliyor. 

Enerji sektöründe yeni bir sayfa açan uygulama, Enerjisa Üretim’in sürdürülebilirlik hedeflerine katkı sunmanın yanı sıra iş alanındaki kaza risklerini de minimuma indiriyor. İnsansız enerji üretimi aynı zamanda işletme ve bakım konularında da avantajlar sağlıyor.

SOSYAL MEDYA HESAPLARINDAN İZLENEBİLECEK

Enerjisa Üretim, insansız şekilde enerji üretimini ve işleyişini anlatmak için “Dark Plant’” adlı bir de tanıtım filmi yayınladı. Hazırlanan film, Enerjisa Üretim resmi sosyal medya hesaplarından izlenebiliyor.

“STRATEJİK BİR YATIRIM”

Enerjisa Üretim İşletme ve Teknik Genel Müdür Yardımcısı Emre Erdoğan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Dağdelen Hidroelektrik Santralimizin insansız hale getirilmesiyle sektörde bir ilke daha imza attık. Bu uygulamayı hem sürdürülebilirlik yaklaşımımız hem de uçtan uca teknoloji dönüşümü ve inovasyon bazlı verimlilik çalışmalarımız açısından stratejik bir yatırım olarak görüyoruz. Uygulamanın verimlilik ve iş kazalarını sıfıra indirme yönünden de faydaları söz konusu” dedi. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler