1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Enerya aboneleri işlemlerini dışarı çıkmadan yapabilecek

Enerya aboneleri işlemlerini dışarı çıkmadan yapabilecek

Enerya, koronavirüs salgını nedeniyle abonelerine doğalgaz abonelik ve fatura işlemlerini internet adresi ya da çağrı merkezi aracılığıyla yapma olanağı sağlıyor.

Enerya aboneleri işlemlerini dışarı çıkmadan yapabilecek

Enerji Günlüğü - Enerya, koronavirüs salgını nedeniyle abonelerine doğalgaz abonelik ve fatura işlemlerini internet adresi ya da çağrı merkezi aracılığıyla yapma olanağı sağlıyor.

10 şehirde 1.400.000’i aşkın aboneye hizmet veren Enerya, doğalgaz işlemlerinin ev konforunda yapılabilmesi için www.enerya.com.tr adresinden ya da 444 8 429 no’lu Çağrı Merkezi aracılığıyla abonelik ve fatura işlemlerini kısa bir sürede yapabilmenin yolunu açıyor.

ABONELİK VE FATURA İŞLEMELERİ GERÇEKLEŞTİRİLEBİLİYOR

Mecbur kalınmadıkça evden çıkılmaması gerektiğini hatırlatan Enerya’nın aboneleri online işlemlerini abonelik ve fatura işlemleri olarak iki ayrı kategoride gerçekleştirebiliyor. Abonelik işlemlerinde online abonelik sözleşmesi, binanın önünde doğalgaz hattı olup olmadığını sorgulama, sertifikalı firmaları sorgulama, proje ve randevu durumunu öğrenme gibi hizmetlerden faydalanabilirken; fatura işlemlerinde ise fatura görüntüleme, fatura son ödeme tarihini 15’ine erteleme, fesih işlemleri, mail adresi güncelleme ve iletilen talep ve şikayetlerin görüntülenebilmesi hizmetlerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyor. Aynı zamanda aboneler ödemelerini PTT şubelerinin ATM’lerinden, anlaşmalı bankalardan ve mobil-internet aracılığıyla yapabiliyor.

HİJYEN ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Enerya, vezne gibi alanlara el dezenfektanları yerleştirmenin yanı sıra, çalışanların ve müşterilerin sıklıkla temas ettikleri vezne bankolarını ve sabit kalemleri insan sağlına zarar vermeyen kimyasallarla sık sık dezenfekte ediyor. Kapalı alanlarda havalandırma sistemlerinin tam fonksiyon çalışması ve temiz hava sirkülasyonunun sağlanması yönünde önlemlerini artırarak sürdürmeye devam eden Enerya, Müşteri Hizmetleri Ofisleri’ndeki oturma alanlarında müşterilerini aralarındaki sosyal mesafeyi korunacak şekilde oturmaya yönlendiriyor, çalışanların ve müşterilerin maske kullanımını zorunlu tutuyor, aynı anda hizmet alan müşteri sayısını kontrollü olarak belirleyerek ilerliyor, çalışanların ve müşterilerin düzenli ateş ölçümünü gerçekleştiriyor. Enerya aboneleri, abonelik işlemlerini tüm hijyen tedbirlerinin alındığı abone merkezlerinden de gerçekleştirebiliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler