1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Engie, Türkiye üzerinden enerji piyasalarını birleştirecek

Engie, Türkiye üzerinden enerji piyasalarını birleştirecek

Enerji Günlüğü - Fransız enerji şirketi Engie, Türkiye'deki piyasa üzerinden enerji piyasalarını birbirine bağlamayı planlıyor.Geçtiğimiz hafta Neptüne...

Engie, Türkiye üzerinden enerji piyasalarını birleştirecek

Enerji Günlüğü - Fransız enerji şirketi Engie, Türkiye'deki piyasa üzerinden enerji piyasalarını birbirine bağlamayı planlıyor.

Geçtiğimiz hafta Neptüne FSRU (Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma) Terminali İzmir'deki Etki LNG Terminalinde faaliyet göstermeye başlayan Fransız ENGIE Grubu Global Enerji Yönetimi (GEM) birimi, Türkiye'deki piyasa üzerinden enerji piyasalarını birbirine bağlamayı ve İstanbul'da bir "gaz ve elektrik ticaret platformu" kurarak bu alandaki hızlı büyüme planını uygulamaya geçirmeyi hedefiyor.

Bu sayede, Türkiye’deki ENGIE tesislerinin rekabet gücünü arttırmak için arzı ve piyasa erişimini optimize etmek, elektrik santralleri ile gaz satış ekiplerine destek amacıyla enerji risk yönetim hizmetleri sağlamayı planlıyor.

Aynı zamanda, GEM’in serbest piyasalarda müşteri hizmetleri konusundaki 15 senelik tecrübesini aktarmasına olanak sağlayan ticari hizmetlerini de üçüncü taraflar ile paylaşmasıyla, yenilenebilir elektrik üretimi ve benzeri hizmetler ile Türkiye’deki elektrik ve gaz toptan satış pazarının gelişmesi için aktif bir destek sağlayacak.

TÜRKİYE YATIRIMLARI SÜRÜYOR

ENGIE, Türkiye pazarının ihtiyacı olan gaz tedariği konusunda projeler gerçekleştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda, BOTAŞ ile spot kargo sözleşmeleri ile ticari ilişkiler kuran şirket yakın zamanda, BOTAŞ’tan gelen bir son dakika talebi ile BOTAŞ’ın kritik arz ve talep dengesini korumasına yardımcı olmak için ENGIE’nin sözleşmeli spot kargolarından birini Türkiye’ye yönlendirdi. Buna paralel olarak, BOTAŞ ile orta vadeli satış fırsatları alanında görüşmeleri sürüyor.

ENGIE Grubu, Türkiye’de kendisine ait, ülkenin üçüncü en büyük dağıtım şirketi olan İZGAZ’ı işletiyor. Aynı zamanda, Ankara’da kendi Elektrik Üretim Santrali Baymina’yı (770 MW) ve ortak olduğu Marmara Elektrik Üretim Santrali Unimar’ı (480 MW) işletiyor. ENGIE, Sinop Nükleer Santral Projesinde fizibilite çalışmasını yapıyor.

ENGIE, aynı zamanda, Elektrik ve Gaz satış piyasasında aktivitelerine başladı.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler