1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Eni Mısır’daki iki petrol sahasını birleştiriyor

Eni Mısır’daki iki petrol sahasını birleştiriyor

İtalyan enerji şirketi Eni, Mısır'ın Batı Çölü Bölgesi’ndeki Meleiha ve Meleiha Deep petrol bloklarını Merged Meleiha adıyla birleştiriyor. 

Eni Mısır’daki iki petrol sahasını birleştiriyor

Enerji Günlüğü - İtalyan enerji şirketi Eni, Mısır'ın Batı Çölü Bölgesi’ndeki Meleiha ve Meleiha Deep petrol bloklarını Merged Meleiha adıyla birleştiriyor. 

İtalyan enerji şirketi Eni yaptığı açıklamada, Mısır'ın batısında yer alan Batı Sahra Çölü bölgesinde geçen yıl keşfettiği zengin Meleiha ve Meleiha Deep petrol bloklarının birleştirilmesi için Mısır Genel Petrol Şirketi (EGPC) ve Rus özel petrol şirketi Lukoil ile bir anlaşma imzaladığını duyurdu. 

Anlaşma, Mısır’ın Batı Çölü’nde bulunan zengin petrol havzasında yüksek çözünürlüklü 3D sismik çalışmalar ve yoğun bir keşif ve geliştirme çalışmaları ile bölgenin önemli kaynaklarının değerlendirilmesini sağlayacak. Anlaşma aynı zamanda birleştirilmiş Meleiha ve Meleiha Deep bloklarındaki ruhsatın 2036'ya kadar uzatılmasına da izin verecek.

ENİ’NİN MISIR’DAKİ ROLÜ GÜÇLENECEK

1954 yılından bu yana Mısır’da çalışmalar yapan Eni yaptığı açıklamada, İskenderiye'deki Batı Çöl Gaz Kompleksi'ne bağlanacak yeni bir gaz arıtma tesisinin inşasının bölgenin gaz rezervlerinin daha fazla kullanılmasına izin vereceğini ve Eni'nin Mısır'daki en büyük gaz üreticisi rolünü güçlendireceğini belirtti. 

Şirket, dev Zohr gaz sahasının hızlı bir şekilde geliştirilmesi de dahil olmak üzere, Mısır'daki önemli projelerin uygulanmasında halihazırda yer alan yerel müteahhitlerin becerilerinden yararlanacak.

Eni, Mısır'da yan kuruluşu olan IEOC aracılığıyla arama yapıyor. EGPC ve Eni ortak girişimi olan Agiba sahada yüzde 76 hisseye sahipken, Lukoil yüzde 24 hisseye sahip olacak. 

Önceki ve Sonraki Haberler