1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. ENSİA, Tayvan ile denizüstü rüzgar fırsatlarını değerlendirecek

ENSİA, Tayvan ile denizüstü rüzgar fırsatlarını değerlendirecek

ENSİA ile TwnWEA arasında ikili işbirliği anlaşması imzalandı. Anlaşma ile denizüstü rüzgar enerjisi yatırım olanakları değerlendirilecek.

ENSİA, Tayvan ile denizüstü rüzgar fırsatlarını değerlendirecek

Enerji Günlüğü - Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ENSİA) ile Tayvan Rüzgar Enerjisi Derneği (TwnWEA) yenilebilir enerji yatırımlarının artırılması için işbirliği yapacak. 

Başta denizüstü (offshore) rüzgar enerjisi olmak üzere yenilenebilir enerji sektöründe yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Uzak Asya ülkesi Tayvan, Türk yatırımcılar için de önemli bir potansiyel vaat ediyor. Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ENSİA) ile Tayvan Rüzgar Enerjisi Derneği (TwnWEA) arasında ikili işbirliği anlaşması imzalandı.  

Ankara’da bulunan Tayvan Kültür ve Ticaret Ataşeliği’nde imzalanan anlaşma kapsamında, 20 MW denizüstü rüzgar enerjisi kurulumu yapan Tayvan ile yatırım fırsatları değerlendirilecek.

TAYVAN DENİZÜSTÜ RES’TE İLK ADIMI ATTI 

İmzalanan anlaşmaya ilişkin bilgi veren ENSİA Başkan Yardımcısı Murat Güler, Tayvan hükümetinin ülkedeki yenilenebilir ve temiz enerji yatırımlarının artmasına büyük önem verdiğini belirterek, iki ülkenin sivil toplum kuruluşları olarak karşılıklı olarak yatırımların artırılması için çalıştıklarını belirtti.  

23 milyon nüfuslu ülkenin kişi başına düşen milli gelirinin 34 bin dolar seviyesinde olduğuna dikkat çeken Güler, enerjisini büyük oranda ithal eden ada ülkesinin, yenilenebilir enerji yatırımlarına destek verdiğini vurguladı. Türkiye’nin 75 bin Megavat (MW) kurulu güç potansiyeli olduğu Denizüstü Rüzgar Enerjisi’nde sıfır noktasında olmasına rağmen Tayvan’ın 20 MW kurulum yaparak önemli bir adım attığını kaydeden Güler, şöyle devam etti:  

“Türkiye'nin Tayvan'ı diplomatik olarak henüz tanımaması nedeni ile iki ülke arasındaki iş ve ticaret hacmi potansiyelin çok altında. Yıllık enflasyonu %3.3 olan ve 100 milyar doların üzerinde dış ticaret fazlası veren Tayvan, dünya çip üretiminin üçte ikisini tek başına karşılıyor. Buna karşılık Tayvan’ın ithalatında Türkiye’nin payı bindelik rakamlarla ölçülüyor. Türk yatırımcılara özellikle temiz enerji sektöründe önemli fırsatlar sunan Tayvan’ın Rüzgar Enerjisi Derneği ile yaptığımız işbirliği antlaşması ile ülkelerimiz arasındaki yatırım fırsatlarını daha iyi tanıtmayı amaçlıyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler