1. HABERLER

  2. PETROL

  3. EPDK`dan akaryakıtta kar marjı uyarısı

EPDK`dan akaryakıtta kar marjı uyarısı

Enerji Günlüğü - EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, benzin ve motorin fiyatlarında görülen uygunsuz belirlemeler için kar marjı uyarısında bulundu.EPDK Başkanı...

EPDK`dan akaryakıtta kar marjı uyarısı

Enerji Günlüğü - EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, benzin ve motorin fiyatlarında görülen uygunsuz belirlemeler için kar marjı uyarısında bulundu.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, son zamanlarda özellikle bazı yabancı menşeili dağıtım şirketlerinin benzin ve motorin fiyatlarının tespitinde kar marjında artışa gittiğini ve uygun olmayan bir şekilde fiyat belirlemeye başladıklarını tespit ettiklerini açıkladı.

Petrol Piyasası Kanununa göre benzin ve motorin fiyatlarının en yakın serbest piyasalardaki fiyat oluşumuyla uyumlu olması gerektiğini belirten Yılmaz, daha fazla kar elde etmek için Kanun ve Kurul Kararı ile belirlenen çerçeveye uygun olmayan fiyatlandırmalara kayıtsız kalmayacaklarını ifade etti. Yılmaz, “Bu konuda yazılı uyarılarımızı yaptık. Özellikle yabancı menşeili olan bu şirketlere kar marjlarını gözden geçirerek mevzuatta belirtilen kriterlere uygun hale getirmesi yönünde ihtarda bulunduk. Gerekli adımların atılmaması durumunda Kurumumuz Kanun ile kendisine verilen yetki çerçevesinde işlem yapacaktır”ifadesini kullandı.

TÜKETİCİNİN MAĞDUR EDİLMESİNE SEYİRCİ KALAMAYIZ

Fiyatların Kanundaki kriterlere uygun oluşmadığı durumlarda EPDK’ya tavan fiyat belirleme yetkisi verildiğini hatırlatan Başkan Yılmaz, “EPDK’nın bu yetkiyi nasıl kullanacağı “Akaryakıt Fiyatlarının Takibine İlişkin Kurul Kararı” ile ortaya konulmuş olup, akaryakıt şirketlerinden bu Karardaki yapıya uygun hareket etmesini bekliyoruz. Biz sektörün şeffaf, liberal ve rekabetçi yapısının korunması için üzerimize düşeni yapmaya daima hazırız. Ancak tüketicinin mağdur edilmesine de asla seyirci kalmayız” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler